VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S blériotem zopakoval první let aviatika Jana Kašpara

Pardubice - Jan Kašpar se tehdy stal prvním Čechem, kterému se povedl souvislý let na trase dlouhé dva kilometry ve výšce 20 až 25 metrů.

17.4.2015
SDÍLEJ:

Pilot Petr Mára zopakoval historicky první let Kašparova Blériotu z Pardubic do Prahy. Startoval pod Kunětickou horou.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Rekonstrukce prvního letu aviatika Jana Kašpara byla včera k vidění na pardubickém letišti. Pilot Peter Mára po 105 letech zopakoval Kašparův dva kilometry dlouhý přímý let na replice stroje Blériot XI s historickým motorem Walter Minor 4.

„Chceme zopakovat přesně to, co se podařilo Kašparovi. Tedy přímý let, včetně těch prvotních poskoků," plánoval před letem pilot Peter Mára.

Počasí bylo pro vzlet ideální, ale nakonec historickou rekonstrukci pozdržely okolnosti, které Jan Kašpar před 105 lety nejspíš řešit nemusel – hustý letecký provoz.
V 8.40 byl blériot nachystán ke startu. „Alfa lima nula dva, žádám o povolení k pojíždění a následně ke startu," říkal do vysílačky Peter Mára.

„Negativ, můžete pojíždět, ale vzlet povolen nejdříve v 10.30 hodin," ozvalo se hlášení z kontrolní věže. Nakonec blériot odstartoval zhruba v 10.40 hodin a po pár minutách kroužení nad ranvejí pardubického letiště bezpečně přistál.

První rekonstrukce historického letu se uskutečnila již před pěti lety. Ta prý byla výrazně náročnější, jelikož se replika blériotu teprve stavěla, zatímco nyní je stroj již zalétaný. Přesto je potřeba mu věnovat hodně času a péče.

„Je potřeba dbát na údržbu, abych udržel stroj v chodu. Letadlo možná vypadá na první pohled křehce, ale já mu jako pilot musím věřit. Ostatně splňuje všechny dnešní předpisy," podotkl pilot blériotu Peter Mára, který se na historickou rekonstrukci oblékl v dobovém duchu.

Spousta práce

Při samotném letu prý není čas na to, aby se pilot „kochal" a let si užíval. „S řízením blériotu je spousta práce. Úkonů, které musím provést, sice není tolik jako u moderních letadel, ale jsou fyzicky náročnější," popsal pilot, který kráčí ve šlépějích prvního českého aviatika.

Nutno podotknout, že rekonstrukci historického letu přálo počasí. Například silný vítr by mohl vzlet ohrozit. Nezvyklý stroj na ranveji tak poněkud znervózňoval jen zaměstnance vojenské části letiště, kteří neměli příliš pochopení pro snahu kameramanů a fotografů pořídit co nejlepší záběry.

Souvislý let

A jak vlastně vypadal let stroje Blériot XI 16. dubna 1910? „Jan Kašpar se tehdy stal prvním Čechem, kterému se povedl souvislý let na trase dlouhé dva kilometry. Stroj letěl ve výšce asi 20 až 25 metrů. Tehdejší tisk o této události referoval ve vlasteneckém duchu. A zopakovat historický let je určitě jeden ze způsobů, jak ocenit odvahu, umění a odkaz Jana Kašpara," prozradil historik a předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Zhruba o rok později pak Kašpar uskutečnil slavný dálkový přelet mezi Pardubicemi a Prahou.

Replika blériotu je vystavena také v Leteckém muzeu Jana Kašpara na pardubickém letišti, kde jsou k vidění také další letadla a exponáty mapující začátky aviatiky v českých zemích. Památku prvního českého aviatika si v Pardubicích bude možné připomenout i při pietním aktu, který se koná 20. května a bude součástí Dne dopravy.

Autor: Lukáš Dubský

17.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení