VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skauti mají pod 'Kuňkou' soutěžit s koulemi

Kunětická hora – Tři stovky dětí budou v sobotu pod Kunětickou horou soutěžit s koulemi, vyrobenými z nasbíraného hliníkového odpadu.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Kunětická hora.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Skauti a skautky již tradičně třídí obaly od čokolád, plechovky nebo víčka od jogurtů, aby je zabalili do koule. S tou pak šestičlenné týmy závodí v rozmanitých disciplínách, jako je běh s koulí na nose, shazování kuželek nebo štafeta. Soutěží se i v hmotnosti dovezeného hliníku, loni ho skauti nasbírali 180 kilogramů.

Název akce ALKO je zkratkou ze slov alobalová koule. Pardubické skautské středisko Polaris ji pravidelně pořádá na oslavu Dne Země.
Její hlavní náplní je závod, ale na „Kuňce“ se děti mohou zúčastnit mnoha doprovodných sportovních aktivit či her zaměřených na ekologii. Večer po vyhlášení čeká účastníky dobrodružná hra.

Cílem programu je vést děti hravou formou k ekologickému uvažování. Některé skautské oddíly se závodu účastní pravidelně po několik let. Hliník tak sbírají nejen děti, ale třídí se i v rodinách a u kamarádů. Díky tomu stále více hliníkového odpadu nekončí na skládkách, ale ve sběrných dvorech. To umožňuje jeho recyklaci, která je výhodnější a šetrnější k přírodě, než získávání hliníku z bauxitové rudy.
„Skauti z Čelákovic patří mezi pravidelné účastníky závodu. Na Kunětickou horu jich vždy přijede kolem třiceti. Závodí za ně tedy hned několik týmů, z nichž má každý vlastní alobalovou kouli. Do soutěže o největší sběrače přivezou spoustu hliníku navíc, takže ve sběrně se pak diví, že spolu s kilogramy plechu vezeme staré hliníkové nádobí nebo součástky z motorů. A ptají se, jestli se stěhujeme do Humpolce,“ říká o sběru hliníku Martin Koudelka, vedoucí přípravného týmu.

Otevření centra

Letos je závod jednou z akcí, která doprovází zahájení provozu nového Skautského centra Vinice v Pardubicích. Jeho brány se slavnostně otevřou 24. dubna,  tedy v den, kdy vrcholí oslavy stého výročí českého skautingu.
Skauti pořádají během Skautského dne století mnoho malých akcí po celé zemi. Vyrazí do ulic, škol a svých zaměstnání s typickými skautskými šátky na krku.

Autor: Redakce

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení