VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky řeší problém s radonem

Pardubice – Ve čtyřech pardubických školkách byly nedávno naměřeny zvýšené hodnoty radonu, což je radioaktivní plyn. Jedná se o školky v ulicích Brožíkova, Odborářů, Rumunská a Pospíšilovo náměstí.

23.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Tyto školky navštěvuje celkem asi čtyři sta dětí. Rodiče těchto dětí však prý nemusí mít obavy.

RADON
Radon je všudypřítomný přírodní radioaktivní plyn. Vzniká postupnou přeměnou radia, které je v různých množstvích přítomno v zemské kůře. Do domů se dostává nejčastěji z geologického podloží pod budovou. Koncentrace radonu se mohou v čase měnit podle pohybu geologického podloží. Česká republika se díky geologické stavbě řadí k zemím s vyšší průměrnou koncentrací radonu v budovách.

„Nejedná se o nic mimořádného, naměřené hodnoty jsou sice nad zákonem stanovenou hodnotou, ale jsou hluboko pod hraničním limitem, kdy by bylo ohroženo zdraví a kdy bychom museli školky uzavřít,“ konstatovala primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Město už celou situaci řeší. Pomoci by měla zařízení, která zlepší odvětrávání. Náklady na takové technické zařízení bude pro jednu školku asi sto tisíc korun. V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele těchto zařízení.

Na problém se přišlo náhodou. U mateřských škol byly o prázdninách montovány moduly, které zvýšily kapacitu. U dvou školek se zjistil problém a následně bylo provedeno měření v celkem 21 mateřských školách.

Kontrola škol

„Zákon nestanovuje, jak často se musí měření radonu v budovách provádět. V nejbližší době chceme zkontrolovat i zbývající mateřské školy a o jarních prázdninách budeme kontrolovat hodnoty radonu i v základních školách,“ pravil náměstek primátorky pro oblast školství Jindřich Tauber s tím, že naposledy se tato měření ve školkách prováděla před deseti lety.

Město podle Taubera informovalo ředitelky dotčených školek a primátorka poslala prostřednictvím školek osobní dopis také rodičům.
„Situaci jsme konzultovali také s Krajskou hygienickou stanicí Pardubického kraje. Ti nám rovněž potvrdili, že se nejedná o žádné akutní ohrožení. Měření se navíc prováděla za simulovaných extrémních podmínek,“ podotkla Fraňková.

Co takové extrémní podmínky znamenají? Měřilo se v době, kdy ve školce nebyly děti. Prostory školek byly tedy dlouhodobě uzavřené a nevětrané.
„Takové podmínky ve školkách běžně nejsou, proto není důvod k panice z naměřených hodnot. Celou situaci ale nechceme podcenit ani bagatelizovat,“ nechala se slyšet pardubická primátorka.

Důvodem je podloží

Podle dosavadních expertiz je důvodem zvýšeného výskytu radonu podloží, na němž školky stojí, nikoliv stavební materiál, z něhož byly vybudovány.
„Vše vyřeší ventilátor s časovým spínačem. Odvětrávací systém odvede z technických prostor suterénu vzduch mimo budovu školky,“ vysvětlil náměstek primátorky Martin Bílek.

Lukáš Dubský

23.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení