VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Služby města nesečou celé město. Zakázky se soutěží

Pardubice – Není posekáno. V Pardubicích v těchto dnech občas přetřásaný povzdech.

3.6.2015 1
SDÍLEJ:

Bubeníkovy sady už zase budou připomínat městský park. Přerostlá tráva, ze které občas vykoukly chodníky a lavičky, už dostává od sekaček co proto. Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Město má pro údržbu zeleně a další služby zřízenou vlastní firmu – Služby města Pardubic. Jenže zakázky na sekání trávy zadávají městské obvody podle pravidel veřejné soutěže. Část městských obvodů tak sekají soukromé firmy, které vyšly vítězně z vypsaných soutěží.

„Stačilo by přitom vypsat cenovou poptávku a zakázku pak zadat v režimu 'in-house' vlastní, za tímto účelem zřízené firmě. Zákon o veřejných zakázkách toto umožňuje," namítá proti tomuto postupu zastupitel František Brendl (Pardubáci).

Služby města Pardubic tak letos sekání trávy provádějí pro tři městské obvody. „V současné sezoně v Pardubicích sečeme na městských obvodech v Polabinách, na Dubině a Svítkově plus některé části sídliště Dukla, které si objednával magistrát města," říká mluvčí Služeb města Pardubice Světlana Pozníková.

Ačkoliv tento rok mají městské služby sekat trávníky ani ne v polovině z městských obvodů, i tak jde o dost rozsáhlé plochy. „Tento rok to pro nás představuje 800 000 metrů čtverečních ploch. Sekání se opakuje v závislosti na požadavcích a potřebách jednotlivých míst. Seká se pětkrát i sedmkrát za rok," dodává Světlana Pozníková.

Na sekání trávy mají Služby města Pardubice deset zaměstnanců. Největší práci jim dá sídliště Dubina. „Tam je největší podíl sekání jak ploch mezi budovami, tak volných prostor," říká Pozníková.

František Brendl: Ukázkový paradox fungování obvodů
„Sekání trávy je jedním z nejkřiklavějších paradoxů fungování městských obvodů," říká k tématu zastupitel František Brendl (Pardubáci), který patří ke kritikům existence a fungování městských obvodů.

„Máme tady městskou akciovou firmu, která je přímo pro tyto práce určená. Z daní občanů má nakoupenou techniku, zaměstnává na to lidi a naproti tomu jsou městské obvody, které si v některých případech vybavují vlastní technické služby. Úplný paradox nastává třeba na prvním městském obvodu, který si zřizuje vlastní technické služby – se zaměstnanci i technikou. A to jej vede starosta Menšík, který je, stejně jako ředitelka Služeb města Pardubic (SMP) Lea Tomková, členem hnutí ANO. Pak má město fungovat jako celek. Ať tedy toto dělají pouze soukromníci a zrušme tedy Služby města Pardubic. Jinak je to nelogické kolečko," konstatuje František Brendl.

„V orgánech SMP jsou snad lidé, které tam dosazuje město a měli by se tedy snažit o nastavení pro obvody výhodných podmínek spolupráce. Akciová společnost vlastněná městem navíc vykazuje ve svém hospodaření zisk, takže by měla být schopná jít s cenami za sekání trávy i dolů. Tady se vůbec nabízí otázka, proč městská společnost vlastně vytváří zisk, když pracuje hlavně na zakázkách, které jí zadává město?" ptá se František Brendl.

Podle něj by ani městské obvody zakázky na sekání trávy soutěžit nemusely, protože zákon o veřejných zakázkách na městské firmy pamatuje a zadávání zakázek přímo umožňuje. „Jenže to je samozřejmě populární argument, že se soutěží příznivější cena. Výsledkem ale je, že vyvedeme peníze z velké radnice na obvod, který je utratí u soukromníka. Služby města Pardubic by je ale vracely do rozpočtu. Na to navazují další paradoxy, třeba městská kompostárna, kterou kvůli trávě máme, ale soukromé firmy ji nevyužívají," uzavírá František Brendl.

Autor: Jiří Sejkora

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení