„Projekt bude podán do březnové výzvy. Trochu problém je, že se o několik milionů navýšila částka, o kterou bude Povodí Labe žádat. To může snížit naději na udělení dotace,“ uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl.

Povodí Labe tak bude nyní žádat o dotaci kolem devadesáti milionů korun. Finance na revitalizaci slepých ramen musely být navýšeny kvůli požadavkům Univerzity Pardubice.

„Počítalo se s tím, že bahno, které bude vybráno ze slepého ramene bude odvozeno k dosušení do blízkosti budov pardubické univerzity. To se ale zástupcům univerzity nelíbilo. Obávali se, že by bahno mohlo přivábit komáry a vydávat zápach,“ sdělila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Povodí Labe teď bude muset pro vysoušení bahna využít jiné řešení. Jedním z nich je, že bahno bude deponováno na jiné místo. Dalším možným řešením je vysoušet bahno strojově přímo na místě za použití speciální technologie. Obě varianty se ovšem značně prodraží.

„Navýšení prostředků sice šanci na úspěch žádosti snížilo, ovšem peníze nejsou jediným kritériem,“ upozornil František Brendl.
Na revitalizaci slepých ramen se město Pardubice nijak podílet nebude, připravuje se ovšem na následnou fázi, kdy by se měli revitalizovat i parky přiléhající ke slepým ramenům v Polabinách a na Cihelně. Narozdíl od slepých ramen už bude parky opravovat město.

(dub)