VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální demokraté přebrali klíče od bran Senátu

Východní Čechy - /KOMENTÁŘ POLITOLOGA/ - Východočeši Nečasovu vládu nepodrželi, i přes historický úspěch levice však ČSSD vládní reformy nezastaví.

25.10.2010
SDÍLEJ:

Volby - ilustrační foto Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Pochopení pro své reformní úsilí premiér Petr Nečas od čerstvě zvolených senátorů z krajů na východě Čech určitě nezíská. Ani v jednom ze třech volebních obvodů (Jičín, Pardubice, Ústí nad Orlicí) totiž zástupci vládních stran svá křesla neobhájili. Na jejich místa pak nastoupily nové tváře v dresu ČSSD, KDU-ČSL a rovněž kandidátka zvolená za Nestraníky.

V rámci celé České republiky vyhrála volby ČSSD se ziskem 12 křesel a poprvé v historii tak opanuje horní parlamentní komoru většinou svých zástupců. Poplyne z toho i nezpochybnitelný nárok na předsednickou židli v čele Senátu, jež je dle ústavy druhou nejvyšší ústavní funkcí v zemi.
Podívejme se nyní na jednotlivé obvody podrobněji. „Nejpřesvědčivější“ vítězství ve druhém kole zaznamenal lidovec Petr Šilar v obvodu Ústí nad Orlicí. Už z předvolebních analýz bylo patrno, že mají-li lidovci někde šanci uspět, tak je to právě zde. Tento region patří mezi tradiční opory této strany, jimž mohou konkurovat už snad jen města a regiony na jižní Moravě.

První kolo voleb v tomto obvodě bylo nejtěsnější z celé republiky, v tom druhém však již rozhodlo složení voličů a především volební účast nad 25 procent. Ta dopomohla ke zvolení právě Šilarovi, protože kdyby přišlo voličů méně než dvacet procent, byl by výsledek velice nejistý. Nyní bude zajímavé sledovat další kroky tohoto novopečeného senátora, který se netají i ambicemi na vyšší posty v lidové straně, ale i jeho činnost v Senátu. Už před volbami se totiž Šilar nechal slyšet, že mu řada vládních návrhů nesedí a podporovat je nebude. Každopádně Petr Šilar znatelně pomohl zvednout prapor KDU-ČSL, jež po podzimních senátních i komunálních volbách „vstala“ z mrtvých a odmítla prognózy, které ji posílaly už do propadliště dějin.

Hořkou pilulku v podobě konce své čtrnáctileté kariéry v Senátu musel spolknout Jiří Liška z ODS, který ve volebním obvodě Jičín podlehl sociálnímu demokratovi Josefu Táborskému a svoje křeslo tak neobhájil. Tento výsledek je velice překvapivý vzhledem k úspěchu ODS před týdnem v komunálních volbách v Jičíně a tradiční síle pravice v tomto regionu. Příčinou tohoto výsledku bylo, že pravicoví voliči zůstali doma, jelikož Jiří Liška nedostal ani tolik hlasů jako v prvním kole (v němž „bodoval“ ještě s 18 procenty i zástupce TOP 09), zatímco jeho konkurent „našel“ nové tři tisícovky voličů. Výsledek tak velice nápadně připomíná situaci v obvodě Trutnov před dvěma roky, kdy po prvním kole vítězný Ivan Adamec pak ve druhém dějství podlehl Pavlu Trpákovi z ČSSD, kterému se podařilo v pravicovém regionu zmobilizovat levicové voliče a přemalovat tradičně modrý obvod na oranžový.

Svůj zisk senátních křesel naopak ČSSD nerozšířila v Pardubicích, kde nezávislá kandidátka Miluše Horská porazila o necelých 1300 hlasů sociálního demokrata Jiřího Komárka. Ze strany obyvatel Pardubic tak výsledek voleb lze hodnotit jako pokus o drobný reparát za blamáž, kdy v prvním kole voleb byl předčasně ze souboje o senátorské křeslo vyřazen Jiří Stříteský z ODS.

Na rozdíl od komunálních voleb v tomto klání o Senát už šlo o názor ke směřování celostátní vysoké politiky. ČSSD šla do voleb s heslem, že v Senátu chce brzdit kroky vlády. To se jí dosaženým výsledkem podaří. Je však nutné jasně říci, že u většiny zákonů tato činnost Senátu bude opravdu jen zdržovacího charakteru, protože drtivá většina hlasů vládních stran v Poslanecké sněmovně senátní veto vždy bez nejmenších problémů přehlasuje.

Něco jiného je to na poli ústavních zákonů, které musí být přijaty třemi pětinami zákonodárců v obou komorách. Zde bude docházet k větším třenicím, ale k nějak fatálnímu zvyšování ceny za hlasy z ČSSD nedojde, protože ani ve sněmovně vláda ústavní většinou nedisponuje a všechny tyto kroky by stejně tak jako tak musela předjednávat.

Volební účast ve všech východočeských regionech v druhém kole mírně překročila 25 procent, čímž se nijak zásadně nelišila od celostátních čísel. Tímto hlasováním končí maraton voleb nejen v těchto regionech, ale i v celé zemi. Pokud nedojde k pádu vlády a předčasným volbám do sněmovny, budou se nejbližší volby konat až za dva roky na podzim, a to opět do třetiny Senátu. S jejich prvním kolem budou s největší pravděpodobností vyhlášeny i volby do krajských zastupitelstev.

Infografika

Jiří Štefek, politolog

25.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení