VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Spalovně chybí záruky,' pravila inspekce

Projekt AVE CZ by podle inspekce byl další zátěží pro už tak exponované území.

1.2.2010
SDÍLEJ:

Proti spalovně se na veřejném projednávání v Pardubicích postavilo na 5000 lidí!Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Do boje kolem záměru společnosti AVE CZ uvést do provozu spalovnu nebezpečných odpadů promluvila i Česká inspekce životního prostředí, jejíž pracovníci překvapivě chyběli na prosincovém veřejném projednávání v ČEZ Areně.

„Inspekce nyní vydala obsáhlé a kvalifikované stanovisko, kde na záměru AVE CZ nenechala nit suchou. Převedeme–li ho do běžné řeči, tak vzhledem k velkému stávajícímu znečištění v Pardubicích a okolí už prostě spalovna ve městě být nemůže, i kdyby byla nejmodernější na světě a vešla se do všech požadovaných limitů,“ konstatoval Libor Malý, člen občanského sdružení Stop Spalovně a místopředa Městského výboru pardubické ČSSD.

„V oznámení, dokumentaci, jejích doplňcích a v posudku chybí záruky, že záměr nebude představovat nadbytečnou zátěž již tak exponovaného území,“ píše se doslova ve stanovisku České inspekce životního prostředí, které zaznělo i na čtvrtečním veřejném slyšení v Senátu.

„V dokumentu a posudku jsou uváděny paralely se spalovnami v Rakousku a Liberci. Jenže tam nejde o spalovny nebezpečného odpadu, jak správně upozorňuje posudkář. Spíše by se nabízely ke srovnání spalovny nebezpečného odpadu v České republice, které jsou i velikostí spalovně v Pardubicích podobné,“ zdůraznila ředitelka odboru integrace České inspekce životního prostředí Milena Drašťáková, podle níž ze záměru společnosti AVE CZ ani není jasné, které odpady, odkud a kolik by se jich zde spalovalo. „Neřešeným problémem zůstává i zakrytí skladovací plochy. Není přesně specifikována doprava odpadů do spalovny, jsou známy pouze počty aut. Chybí též upřesnění způsobu zabezpečení odpadů po dobu přepravy. Spalovací plány a jejich nejlépe dostupné sestavení nejsou blíže specifikovány, i když bezprostředně ovlivňují emise, produkci tepla, možnost měření emisí a odpadní vody,“ označila některé nedostatky v projektu AVE CZ Milena Drašťáková.

Autor: Tomáš Dvořák

1.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení