VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalovnu odpadů čeká veřejné projednání

Pardubice - Lidé se mohou příští úterý vyjádřit ke kontroverzní stavbě, kterou nechtějí ani obce

4.11.2009 5
SDÍLEJ:

Spalovna v Rybitví.Foto: DENÍK/Petr Doubrava

V loňském roce se mohla veřejnost vyjádřit během řízení EIA k rozšíření kapacity pardubického letiště a výstavbě nového terminálu, nyní se bude podobná debata konat znovu. Tentokrát však k záležitosti, která ještě více hýbe regionem. Tématem bude spalovna průmyslových odpadů v Semtíně, tedy kauza navýsost citlivá.

Široká veřejnost může příští týden ovlivnit budoucnost spalovny průmyslových odpadů v Semtíně, kterou chce znovu uvést do provozu společnost AVE CZ odpadové hospodářství. V pardubickém ABC klubu ve Štolbově ulici se bude v úterý 10. listopadu od 15.30 hodin konat veřejné projednávání posudku a dokumentace o vlivech tohoto záměru na životní prostředí.

Petice proti stavbě

„V příštím týdnu je možno podávat připomínky k tomuto záměru, pak k němu ministerstvo životního prostředí zřejmě vydá své stanovisko. Výjimečně se stává, že na základě veřejného projednání ministerstvo stanoví, že dokumentace má být přepracována. V Pardubicích se toho například podařilo dosáhnout odpůrcům rozšíření kapacity civilního letiště,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Miroslav Míča.
Společnost AVE CZ chce v hustě osídlené aglomeraci, už tak dost zatížené chemickým průmyslem i hustou dopravou a nevyhovující silniční sítí, ročně likvidovat tisíce tun odpadů. Podle obav města svážených do Synthesie nejen z Pardubického kraje, ale z celé republiky.

Projekt modernizace spalovny průmyslových odpadů získal v říjnu kladný posudek ke studii EIA. „Od samého počátku však naráží na odpor obyvatel v širokém okolí. Petici proti spalovně podepsalo téměř 47 tisíc lidí, proti jejímu zprovoznění se opakovaně postavilo i město Pardubice a okolní obce, které by byly provozem tohoto zařízení nejvíce dotčeny. Upozorňují rovněž na nesrovnalosti v dokumentaci i na nejzávažnější rizika tohoto záměru pro celý region a jeho životní prostředí,“ sdělila Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.
„Veřejné projednávání je příležitostí, jak důrazně říci své NE i argumenty, které nás k němu vedou. Budou na něm přítomni jak zástupci ministerstva životního prostředí, tak zástupci investora, zpracovatel dokumentace i kladného posudku na celý záměr, tedy všichni, kteří by je měli slyšet,“ prohlásil primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Spalovna, která je v současné době odstavena, v minulosti likvidovala hlavně kaly vznikající v čistírně odpadních vod. V roce 2004 byl provoz spalovny kvůli překračování emisních limitů zastaven. O dva roky později koupila spalovnu od chemičky rakousko-česká společnost AVE CZ s jasným cílem – její technologii modernizovat tak, aby splňovala přísnější normy a opět ji uvést do provozu. Podle prohlášení představitelů firmy by se ve spalovně především likvidovaly odpady ze starých ekologických zátěží, které vznikly za několik desetiletí v chemičce Synthesia.

Autor: Petr Doubrava

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Motorkář po nárazu do mostku letěl několik desítek metrů vzduchem. Přiletěl pro něj vrtulník.
4

Motorkář letěl vzduchem desítky metrů a pak ještě vrtulníkem. Přehlédl mostek

Pardubické letní kino.

Will Smith dostane v letním kině druhou šanci

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Pardubicko – Domácí fotbalisté na úvod nového mistrovského ročníku hýřili štědrostí. Hned pět utkání ze sedmi totiž ovládli hosté. Mezi nimi i nováčci ze třetích tříd.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Chvaletice – Hned čtyřikrát za jediný den zaměstnal drogově závislý mladý muž strážníky ve Chvaleticích. 

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení