VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Správní soud znovu nerozhodl o územním plánu obce Rybitví

Brno/Rybitví - Společnost AVE CZ chce zrušit část územního plánu, který vylučuje modernizaci spalovny

29.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Nejvyšší správní soud (NSS) ani napodruhé nerozhodl o návrhu na zrušení části územního plánu obce Rybitví. Podala jej firma AVE CZ odpadové hospodářství v souvislosti s kontroverzním plánem na rekonstrukci spalovny. Firma v ní chce likvidovat nebezpečný odpad, územní plán to nedovoluje. Soud se k problému vrátí znovu 24. listopadu, kdy by podle vyjádření předsedy senátu Jaroslava Hubáčka měl po dalším dokazování padnout verdikt.

Předmětem sporu je areál spalovny v Rybitví, která je nyní nefunkční. Plán stanovuje, že v areálu nelze v budoucnu žádným způsobem nakládat s odpady. AVE CZ to považuje za diskriminační zásah do práv majitele nemovitostí. Firma areál koupila jako spalovnu. Chtěla ji rozšířit, modernizovat a dále provozovat. „Jakékoliv jiné využití by bylo spojeno s velkými náklady a nejspíš také s demolicí budov,” řekla advokátka firmy Lucie Matějková.

Podle Matějkové se chtěli představitelé Rybitví zavděčit veřejnému mínění před komunálními volbami. Proto se postavili proti spalovně odpadů. „Šlo o libovůli, nikoliv o skutečný věcný zájem,” uvedla Matějková.

Zástupci obce Rybitví svůj územní plán hájí. Chtějí prý dosáhnout zlepšení životních podmínek v obci, už tak silně zasažené chemickým průmyslem. „Bojíme se zplodin a zvýšené dopravní zátěže, odpad se musí odněkud vozit,” uvedl starosta Radim Voltr (Nestraníci). Obává se toho, že by spalovna měla po modernizaci až trojnásobnou kapacitu než dříve.

AVE CZ ale rozšíření kapacity dnes nepotvrdila. „Spalovna byla projektována s kapacitou 2,66 tuny odpadu za hodinu. Se stejnou kapacitou se počítá i po rekonstrukci a modernizaci,” sdělil soudu pracovník firmy Josef Schejbal. Podle Matějkové plán spalovny zapadá do zásad odpadové politiky. V okolí se totiž nachází řada chemiček a dalších producentů nebezpečného odpadu. „Proto je vhodné, aby se tam taková spalovna nacházela. Cílem je odstraňovat odpady v místě jejich vzniku,” poznamenala Matějková. Nyní se nebezpečný odpad vozí k likvidaci desítky kilometrů daleko.

Spalovnu v Rybitví od roku 1995 provozovala společnost Synthesia, o devět let později však skončila, protože nebyla schopna dodržovat emisní limity. Chemička v roce 2006 objekty prodala AVE CZ. Firma AVE CZ plánuje modernizaci za několik set milionů korun.
Odborníci často upozorňují na zdravotní rizika takového provozu. Zpravidla se spalovny tohoto typu v zahraničí stavějí mnohem dál od bytové zástavby. Proti plánu spalovny se v minulosti postavilo téměř 50.000 lidí.

Rozpor s územním plánem je hlavní příčinou toho, že firma zatím nezískala potřebná povolení ke stavbě spalovny.
Žádosti AVE CZ o integrované stavební povolení zamítl Pardubický kraj i ministerstvo životního prostředí. Firma se chce bránit správní žalobou.

(zr, čtk)

29.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení