VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stará vojenská plovárna by měla sloužit sportu i kultuře

Pardubice – Obyvatelé Pardubic se dočkají revitalizace parku Vinice, kde se obnoví dávná prvorepubliková atmosféra.

23.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

 Vdechnout život a vrátit dávnou atmosféru chtějí Pardubičtí ve spolupráci s pátým městským obvodem parku Vinice – Staré vojenské plovárně na Chrudimce, kterou si nechali v roce 1925 postavit důstojníci železničního pluku.

Cílem tohoto kroku je obnovit návštěvnost městských parků vázaných na Chrudimku a podpořily by se aktivity na nábřeží řek.

Prostor pro kulturu, relaxaci a sport

„Pokud se nám podaří dotáhnout naše záměry do konce, bude podél Chrudimky pás opravených parků, které budou občanům nabízet dostatek prostoru pro denní relaxaci, sport, kulturní akce a další volnočasové aktivity," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Z období první republiky zůstal v parku zachovaný společenský objekt a zbytky technických zařízení.

„Park má výrazně osobitý přírodní charakter a je volným přechodem městské zeleně do krajiny vázané na Chrudimku," poznamenal Štěpán Vacík z odboru hlavního architekta.

Prostor je dnes ovšem ve velmi zanedbaném stavu. Je to hlavně kvůli nedostatečné údržbě a nejasným záměrům využívání parku.

Přesto je park stále využíván aktivními oddíly vodních turistů a střelců, kteří zde mají sportovní zázemí. Téměř celé území je v majetku města, část břehů je ve správě Povodí Labe.

Vrátí se na území symbolicky vinice?

„Naší snahou je revitalizovat území na funkční bezpečný městský park, který umožní každodenní rekreaci obyvatel města. Jedním ze základních předpokladů je propojení parku s centrem města a ostatními okolními částmi Pardubic. Dovedl bych si představit, že bychom třeba jen malou část osázeli vinnou révou a vrátili do lokality alespoň symbolicky vinici. Tu tady už v roce 1523 založil Vojtěch z Pernštejna a vydržela až do dob třicetileté války," podotkl starosta pátého pardubického městského obvodu Jiří Hájek.

„Projekt předpokládá vybudování lávky přes Chrudimku v místě bývalého jezu. Celé území by mělo být řešeno jako přírodní víceúčelový park respektující nivu řeky Chrudimky a stávající zeleň," řekl Miroslav Janovský z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

Přispět nápady mohou i lidé

„Rekonstrukcí by prošly stávající objekty a nově by byly vytvořeny a architektonicky zpracovány drobné budovy s jasně danou funkcí," dodal.

Celá realizace by měla respektovat současné nájemce – volnočasová sdružení – a zároveň bude hledat možnosti dalšího využití prostoru.

„Městští architekti už zpracovali studii, která bude sloužit jako podklad pro výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace. Do poloviny července mohou obyvatelé, kteří se zajímají o budoucnost parku, podávat na odbor hlavního architekta své podněty k řešení budoucnosti tohoto prostoru. Cílem je připravit projekt tak, aby na něj bylo možné získat dotační prostředky. Může být zároveň záložním dílčím projektem pro Integrovaný plán rozvoje města," podotkl Miroslav Janovský.

Aneta Vazačová

Autor: Redakce

23.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení