VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát nabídl městu Pardubice placení experta na cizince

Pardubice - Ministerstvo vnitra oslovilo radnici s pomocí na řešení problémů s cizinci bez práce

29.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ondřej Besperát

Problematiku cizinců, kteří přišli do Pardubic za prací a nyní o ně není zájem, by mohl pomoci zdejší radnici řešit zvláštní pracovník. S touto možností se předevčírem obrátili na město Pardubice představitelé státu, který by na odborníka a „styčného důstojníka“ mezi městem a ministerstvem finančně přispíval.

„S nabídkou na zaplacení takového experta nás v úterý oslovilo ministerstvo vnitra a my jsme tuto nabídku obratem přijali,“ uvedl pardubický primátor Jaroslav Deml.

Vše se ale zatím teprve rodí a radnice ani neví, kolik by stát na experta na problematiku cizinců u nás přispíval.
Není ani doposud jasné, kdy přesně by mohl začít fungovat vybraný člověk, jenž by se stal zároveň kontaktní osobou pro ministerstvo vnitra.
„Jsme však připraveni k maximální součinnosti s ministerstvem vnitra. Uvidíme, jaké kroky budou následovat,“ dodal Jaroslav Deml.

Pardubice se v rámci České republiky řadí k městům, kde je největší koncentrace cizinců s pracovním povolením – vedle Prahy, Plzně či Mladé Boleslavi.

Vzhledem k velkému počtu pracujících cizinců by se ale v brzké době mohly objevit potíže. S postupující krizí o ně přestávají mít zájem firmy, pro které je doposud pracovní agentury přivážely či se sem dopravili sami, jako je tomu v případě Mongolů.

Nejvíce? Foxconn

Těmto lidem začnou docházet peníze a mnohdy nebudou mít na cestu zpátky do své domoviny. Již nyní se podle města začínají takové případy objevovat. Aby se na území města situace s bezprizorními cizinci nevymkla kontrole, již počátkem ledna se na městě sešla pracovní skupina složená ze zástupců policie i dalších institucí, které mají co do činění s touto oblastí.
Další schůzka se uskuteční na konci února.

Podle posledních údajů žije v tuto chvíli v Pardubicích legálně zhruba 2 700 Vietnamců a Ukrajinců, na 1 200 Mongolů a 600 Moldavců. Největším zaměstnavatelem cizinců je tchajwanská společnost Foxconn, která nabízí práci 1 200 až 1 400 cizinců.

Autor: Petr Doubrava

29.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení