Při minulých sčítáních se problematika bezdomovců nijak neřešila a žádná ucelená statistická data o této skupině obyvatel zatím neexistují. Ve středu to v Pardubicích řekl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Sčítání lidu se uskuteční v březnu 2011.

Data do sčítacích formulářů by od bezdomovců měli získávat lidé, kteří s touto skupinou pracují, tedy speciálně vyškolení pracovníci azylových domů, charit či terénní pracovníci (streetworkeři).

„S tím přicházíme na poslední chvíli. Dostali jsme nabídku od sdružení azylových domů, zda nechceme využít sčítání k tomu, aby byla zmapována i tato část společnosti,“ řekl Drápal. Do běžných domácností budou formuláře nosit poštovní doručovatelé.

U sčítání bezdomovců se bude muset také ošetřit riziko, aby někteří nebyli sečteni dvakrát: původní rodinou, například v místě jejich (původního) trvalého bydliště, a podruhé ještě streetworkery.

Počátkem dubna se uskutečnilo také zkušební sčítání lidu, v Pardubickém kraji se konalo v Pardubicích-Studánce, Chrudimi II, Sezemicích, Turkovicích-Rašovech a v Přelouči.

„Celkem 6,4 procenta obyvatel při něm využilo možnost odeslat formuláře elektronicky přes internet, ostatní zvolili klasickou cestu a vraceli formuláře komisařům nebo je posílali poštou,“ uvedl Drápal.

Sčítací formuláře s unikátními kódy se budou rozdávat koncem března, vybrány by měly být do dvou měsíců. Formuláře budou moci lidé vyplnit i po internetu. Vyplnění tří listů podle Drápala nezabere ani půl hodiny.

Účast obyvatel na sčítání je povinná. Ignorování sčítání lze postihnout jako přestupek s pokutou do 10 tisíc korun. Statistici ale tuto možnost zatím moc nevyužívali. Poslední sčítání se konalo před deseti lety.

(zprav, čtk)