Obyvatelé Bartoňovy ulice na Dubině protestují proti stavbě sportovně relaxačního centra v blízkosti svých domů. Centrum má vzniknout tak blízko domům, že dokonce potřebuje výjimku od stavebního úřadu.


Centrum má vyrůst místo starého antukového hřiště.

„Bude se jednat o dvoupodlažní objekt, v přízemí bude několik malých prodejen a kavárna se zahrádkou pro rodiče s dětmi, která zde dle výsledků průzkumu chybí. V prvním patře bude umístěno sportovní a relaxační centrum. U objektu bude vybudováno 15 nových parkovacích míst a v rozšířeném příjezdu ze slepé ulice bude dalších deset parkovacích míst. Nepředpokládáme větší zatížení dopravou, protože stavba má sloužit především občanům Dubiny,“ vysvětlil vedoucí stavebního úřadu Městského obvodu Pardubice III Jaroslav Mrázek.

Bude tam herna?

Obyvatelům přilehlých domů se však plánovaná stavba nelíbí. „Je pravda, že tam je nyní staré zarostlé hřiště. Nám se ale nelíbí, že tam má být patrová budova. Postavit velkou budovu do takové zástavby nám připadá nesmyslné. Podle plánu tam sice má být kavárna, ale všichni víme, jak dopadla většina kaváren na Dubině. Obáváme se, že po čase se z toho stane herna (viz ilustrační foto Deníku) nebo bar,“ svěřila se obyvatelka jednoho z blízkých domů Ivana Kurková.

Nyní se jedná hlavně o tom, zda projekt dostane výjimku. Nájemníci jsou ovšem z jednání se stavebním úřadem Magistrátu města Pardubic rozladěni.
„Dávali jsme připomínky na stavební úřad, ale máme dojem, že už je rozhodnuto. A to přesto, že o tu stavbu nikdo z okolí nestojí. Stavba je sice v plánu již někdy od podzimu, ale my jsme se to dozvěděli až v dubnu, kdy jsme se ze zákona stali účastníky řízení pro udělení výjimky. Bohužel většina jednání o stavbě se konala v dopoledních hodinách, což je samozřejmě pro pracující lidi nevyhovující,“ konstatovala Kurková.

Podle Kurkové by měli nájemníci převzít rozhodnutí do konce července. Na stavebním úřadu včera ohledně udělění výjimky příliš sdílní nebyli.
„Řízení o výjimce je neveřejné, proto informace o něm můžeme sdělovat pouze účastníkům řízení. Všichni účastníci pak dostanou vyrozumění, zda byla výjimka udělena či nikoliv,“ sdělila Jana Bobková z územně správního oddělení stavebního úřadu.

Nemohou zasahovat

Zajímavý je na celém případu i fakt, že dubinský městský obvod nemá možnost nijak zasáhnout do rozhodování. „Úřad městského obvodu nemá pravomoc do řízení, týkajícího se umístění stavby, jakkoliv zasahovat, natož pak v dané věci rozhodovat. Úřady městských obvodů již několik let usilují o přenechání pravomocí k rozhodování o umísťování staveb ve svém obvodu, nicméně veškerá dosavadní jednání s Magistrátem města Pardubic a vedením města byla v tomto směru neúspěšná a o umísťování staveb a využívání území městských obvodů nadále rozhoduje magistrát,“ uzavřel vedoucí dubinského stavebního úřadu Jaroslav Mrázek.

Lukáš Dubský