VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební úřad je proti černým stavbám bezmocný!

Pardubice - Nepovolené stavební úpravy byly provedeny rovněž v areálu Starzone v Černé za Bory.

19.1.2010 2
SDÍLEJ:

Obyvatelům Černé za Bory v Pardubicích vadí překladiště společnosti Starzone. Stěžují si na hlučný provoz. Obrátili se jak na městský obvod, tak na primátora Jaroslava Demla. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Lední hokej či pardubický perník – to jsou fenomény krajského města. Teď k nim pomalu přibývá další – černé stavby!

Tou největší je stavba Logistického centra Zelená louka, které stojí v areálu bývalého popílkoviště v Rybitví. Firma D+D Park Pardubice ale evidentně inspirovala i další stavební firmy.

Černou stavbu mají i v Černé za Bory

Najdou se zde i menší a méně viditelné nepovolené stavby. Na jednu z nich si v minulých dnech stěžovali též obyvatelé Černé za Bory. Vedle dvou skladištních hal Starzone totiž začalo vznikat i parkoviště pro nákladní vozidla.

„Za oběma skladišti je plocha připravená k vyasfaltování, která by měla sloužit jako parkoviště. Ve stavebním plánu, který jsme viděli, ale nic takového zaneseno není. Posílala jsem kvůli tomu dotaz na stavební úřad, zda se nejedná o černou stavbu,“ vysvětlila Jana Kvačková, která společně s dalšími obyvateli bydlícími blízko překladišť bojuje proti nadlimitnímu hluku, který při provozu Starzone vzniká.
Její podezření potvrdil vedoucí stavebně správního oddělení Stavebního úřadu Magistrátu města Pardubic Luděk Krmenčík.

„Stavební firma se na stavební úřad obrátila v říjnu loňského roku s žádostí o povolení umístění stavby. Při kontrole však stavební úřad zjistil, že na pozemku již proběhly nepovolené úpravy. Proto jsme přesně podle zákona zahájili řízení o odstranění stavby. Firma ovšem může do 31. března požádat o dodatečné povolení stavby,“ konstatoval Krmenčík.

Podle Jaroslava Rohlíka ze stavební firmy připravující areál Starzone tak firma skutečně učiní.

Pomohla by nejspíš jen změna zákona

Takový postup by se klidně mohl stát běžnou praxí. „Podle zákona je možné požádat o dodatečné povolení stavby,“ potvrdil Krmenčík.
Stavební úřad je tak proti černým stavbám zcela bezmocný. I kdyby úředníci chtěli, tak proti nim zakročit nemohou. Musí počkat, až skončí řízení o udělení dodatečného stavebního povolení.

Jedinou možností, jak by šlo tuto praxi změnit, by byla novela zákona, ve které by třeba nebyl pojem dodatečné stavební povolení obsažen nebo by za započetí stavby bez řádného stavebního povolení stanovoval vysoké sankce.

Lukáš Dubský

19.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Na zámku v Pardubicích se bude ochutnávat víno a hrát hudba.

Festival vína a Vinařská noc se spojí. Na zámku bude živo

Jan Kolář

Útočník Kolář se vrací. Bude hrát s Píšou za Trutnov

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ostrava, Pardubice – To, co se jim nepodařilo na jaře, na třetí pokus zvládli. Pardubičtí fotbalisté vyhráli na Městském stadionu v Ostravě nad Vítkovicemi. Ve druhé půli přitom hráli přes půl hodiny v oslabení. 

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Pardubice - Tah nočním městem přerušila až hlídka městské policie. Dva jedenáctiletí hoši v Pardubicích se šli projít. 

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení