Stěhování sochy rudoarmějce, která stojí na okraji Tyršových sadů v Pardubicích, by stálo několik milionů korun. Zároveň by k němu muselo dát souhlas ministerstvo obrany, neboť jde o památku na padlé vojáky v druhé světové válce. Novinářům to sdělila primátorka Štěpánka Fraňková. Město chystá obnovu Tyršových sadů, proto stěhování zvažuje.

„Máme i zprávy z ruského konzulátu, určitě nesouhlasí s přestěhováním památníku. Položilo tady život několik desítek rudoarmějců. Mám i neoficiální informace, že ani ministerstvo obrany stěhování nebude nakloněno,“ podotkla Štěpánka Fraňková.

O sochu se teď zajímá veřejnost. V anketě na webových stránkách magistrátu je většina hlasujících proti stěhování. Nákladná proměna se sochou ale nepočítá.

Podle městské architektky Petry Nacu je nedůstojně umístěná u silnice, zakrývá ji trolejové vedení, vadí v pohledu na zámek a například při konání pietních aktů tam není dostatek místa.

„Zmiňovaná socha se v kontextu řešení celého prostranství stává nežádoucí a necitlivou svým umístěním,“ uvedla Nacu.

Názory odborné veřejnosti na stěhování sochy od Josefa Malejovského z padesátých let minulého století se ale různí. Historik a bývalý ředitel Východočeského muzea v Pardubicích František Šebek upozorňuje na to, že nelze popírat úlohu, jakou sehráli rudoarmějci při osvobození regionu. Chápe, že lidé se dívají na dobu, kdy pomník vznikl negativně, ale snižování role vojáků v druhé světové válce neuznává.

„Jsem hluboce přesvědčen, že každá společnost, která stěhuje pomníky, začíná ztrácet respekt ke své minulosti,“ podotkl František Šebek.
Podle slov pardubické primátorky by bylo rovněž obtížné najít nové vhodné místo.

Před Masarykovými kasárnami už jeden pomník stojí. Na hřbitově je pro pomník s velikým podstavcem zase málo místa.

(zr, čtk)