VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašov se rozrostl na trojnásobek

STRAŠOV - Když může mít napínavý televizní seriál některé epizody dvoudílné, tak proč bychom nemohli držet rozhlasové Posvícení ve Strašově také nadvakrát? Ostatně naši předkové to skutečné posvícení slavili častokrát celý týden a navíc ještě chodili do sousedních vesnic zase na ty jejich zlaté hody.

6.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Marian Šatra

Těch důvodů, proč jsem se po necelém měsíci vrátil na místo činu do menší obce na půli cesty mezi Přeloučí a Chlumcem nad Cidlinou, bylo hned několik. Jednak v okolních krásných lesích roste spousta hub a borůvek, pak jsem měl slíbeného kapra ze Strašovského rybníka, také v místním obecním hostinci s krásným názvem Na Rozkoši… To samozřejmě žertuji. V době mé červencové návštěvy ve Strašově finišovaly přípravy na veliké oslavy: 110 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů a 670 let od první písemné zmínky o obci.

Pomáhat si je normální

Natočil jsem několik rozhovorů, ale všechny se do pouhé hodinky rozhlasového Posvícení nevešly. Třeba vyprávění pamětníka Josefa Krejčího, který se přistěhoval do obce před 45 lety a který vzpomínal, jak mu sousedé nezištně pomohli se stavbou domu. Což je ve Strašově dodnes dobrým zvykem a nepsaným pravidlem. Při debatě v hasičské zbrojnici několikrát padlo jméno jedné mladé maminky a hasičky Jiřiny Havlíčkové, která si připravila vyprávění o zajímavé historii obce. Ale právě v den natáčení byla v porodnici. Takže jsme se setkali až teď napodruhé, přijela na letní parket s kočárkem, a bavili jsme se třeba i o tom, zda z malého Marka jednou bude velký hasič. Dostalo se také na místní děti, ve Strašově totiž před nedávnem dali dohromady tři dětská družstva. A právě na červencových oslavách děti za mohutného povzbuzování dospělých vůbec poprvé soutěžily v požárním sportu, a šlo to výborně jak těm nejmenším od čtyř let, tak těm větším.

Pak jsem si na letním parketu povídal s organizátory hasičských i obecních oslav Jiřím Havlíčkem, Petrem Kopáčem, Petrem Havlíčkem, Zdeňkem Baudyšem a Františkem Huňáčkem o tom, jak celá ta velká sláva dopadla a co všechno se při tom přihodilo.

Pro nejstručnější hodnocení možná budou stačit dvě čísla. Pozvánka v Českém rozhlase Pardubice a Deníku zabrala a v obci se třemi stovkami obyvatel se při skvěle připraveném programu výborně bavilo více než osm stovek diváků, kteří sem přijeli nejen z okolních obcí, ale také třeba až z Litomyšle.
Ohromný úspěch měl také jeden neplánovaný bod programu. Přes rybník přímo v obci byla postavena třicet metrů dlouhá úzká lávka. Při požárním útoku ji museli soutěžící hasiči přeběhnout, spadli tam jenom dva. Ale pak zbylo při odpoledním programu trochu času, a tak byla vložena soutěž o jízdu na trakaři dvojic po lávce tam a zpět, kdy se závodníci musí na obrátce vyměnit.

Nastavili vysokou laťku

Většina z dámských, pánských i smíšených párů popadala do vody, často těsně před cílem. Ale čas vítězné dvojice 40,57 vteřiny na šedesátimetrové jízdě po lávce je vynikající a nasadil dost vysokou laťku pro příště. Hasičské oslavy zakončil ohňostroj, nic nevzplálo ani nezahořelo, ale zábava na místním letním parketu pokračovala až do časných hodin. Parket však dlouho neosiřel, na sobotu v den vysílání druhého Posvícení ze Strašova místní hasiči pozvali legendární plzeňskou rockovou kapelu Odyssea, která kdysi podle pamětníků vytvořila zdejší návštěvnický rekord. V dobách své největší slávy přitáhla na strašovský parket 1250 platících příznivců.

Reprízu pořadu Posvícení ze Strašova si můžete na frekvenci Českého rozhlasu Pardubice 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout v pondělí od osmnácti hodin.

6.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní zápisy.   Ilustrační foto

Ředitelé škol důsledně prověří bydliště budoucích prvňáků

Vojtěch Dyk.

Vojtěch Dyk koncertuje v Ideonu

Viděli jste nehodu u dražkovického nadjezdu?

Pardubice - Dopravní policisté šetří nehodu, ke které došlo v neděli 19. března před sedmou hodinou večerní na silnici I. třídy č. 37 mezi Pardubicemi a Chrudimí, konkrétně u dražkovického nadjezdu.

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

V kraji žilo na konci roku nejvíc cizinců za dvacet let

Pardubice - Na konci loňského roku žilo v Pardubickém kraji téměř 13 tisíc cizinců. Přibližně polovina z nich měla povolení k trvalému pobytu. Cizinců bylo v kraji nejvíc za posledních 20 let. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu v Pardubicích, který čerpal z podkladů cizinecké policie.

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Pardubáků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies