VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašov se rozrostl na trojnásobek

STRAŠOV - Když může mít napínavý televizní seriál některé epizody dvoudílné, tak proč bychom nemohli držet rozhlasové Posvícení ve Strašově také nadvakrát? Ostatně naši předkové to skutečné posvícení slavili častokrát celý týden a navíc ještě chodili do sousedních vesnic zase na ty jejich zlaté hody.

6.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Marian Šatra

Těch důvodů, proč jsem se po necelém měsíci vrátil na místo činu do menší obce na půli cesty mezi Přeloučí a Chlumcem nad Cidlinou, bylo hned několik. Jednak v okolních krásných lesích roste spousta hub a borůvek, pak jsem měl slíbeného kapra ze Strašovského rybníka, také v místním obecním hostinci s krásným názvem Na Rozkoši… To samozřejmě žertuji. V době mé červencové návštěvy ve Strašově finišovaly přípravy na veliké oslavy: 110 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů a 670 let od první písemné zmínky o obci.

Pomáhat si je normální

Natočil jsem několik rozhovorů, ale všechny se do pouhé hodinky rozhlasového Posvícení nevešly. Třeba vyprávění pamětníka Josefa Krejčího, který se přistěhoval do obce před 45 lety a který vzpomínal, jak mu sousedé nezištně pomohli se stavbou domu. Což je ve Strašově dodnes dobrým zvykem a nepsaným pravidlem. Při debatě v hasičské zbrojnici několikrát padlo jméno jedné mladé maminky a hasičky Jiřiny Havlíčkové, která si připravila vyprávění o zajímavé historii obce. Ale právě v den natáčení byla v porodnici. Takže jsme se setkali až teď napodruhé, přijela na letní parket s kočárkem, a bavili jsme se třeba i o tom, zda z malého Marka jednou bude velký hasič. Dostalo se také na místní děti, ve Strašově totiž před nedávnem dali dohromady tři dětská družstva. A právě na červencových oslavách děti za mohutného povzbuzování dospělých vůbec poprvé soutěžily v požárním sportu, a šlo to výborně jak těm nejmenším od čtyř let, tak těm větším.

Pak jsem si na letním parketu povídal s organizátory hasičských i obecních oslav Jiřím Havlíčkem, Petrem Kopáčem, Petrem Havlíčkem, Zdeňkem Baudyšem a Františkem Huňáčkem o tom, jak celá ta velká sláva dopadla a co všechno se při tom přihodilo.

Pro nejstručnější hodnocení možná budou stačit dvě čísla. Pozvánka v Českém rozhlase Pardubice a Deníku zabrala a v obci se třemi stovkami obyvatel se při skvěle připraveném programu výborně bavilo více než osm stovek diváků, kteří sem přijeli nejen z okolních obcí, ale také třeba až z Litomyšle.
Ohromný úspěch měl také jeden neplánovaný bod programu. Přes rybník přímo v obci byla postavena třicet metrů dlouhá úzká lávka. Při požárním útoku ji museli soutěžící hasiči přeběhnout, spadli tam jenom dva. Ale pak zbylo při odpoledním programu trochu času, a tak byla vložena soutěž o jízdu na trakaři dvojic po lávce tam a zpět, kdy se závodníci musí na obrátce vyměnit.

Nastavili vysokou laťku

Většina z dámských, pánských i smíšených párů popadala do vody, často těsně před cílem. Ale čas vítězné dvojice 40,57 vteřiny na šedesátimetrové jízdě po lávce je vynikající a nasadil dost vysokou laťku pro příště. Hasičské oslavy zakončil ohňostroj, nic nevzplálo ani nezahořelo, ale zábava na místním letním parketu pokračovala až do časných hodin. Parket však dlouho neosiřel, na sobotu v den vysílání druhého Posvícení ze Strašova místní hasiči pozvali legendární plzeňskou rockovou kapelu Odyssea, která kdysi podle pamětníků vytvořila zdejší návštěvnický rekord. V dobách své největší slávy přitáhla na strašovský parket 1250 platících příznivců.

Reprízu pořadu Posvícení ze Strašova si můžete na frekvenci Českého rozhlasu Pardubice 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout v pondělí od osmnácti hodin.

6.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Dva tonoucí. Jen jeden měl štěstí

Eliška a Tereza Jandovy se narodily 16. června v 10 hodin a 14 minut a v 10 hodin a 16 minut. Eliška vážila 2330 gramů, měřila 46 centimetrů, Tereza vážila 2030 gramů měřila 45 centimetrů. Maminka Hana a tatínek Petr bydlí v Libchavách.
7

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice se v sobotu vrátí do roku 1942. Do heydrichiády

Pardubice /VIDEO/ – Odvaha československých výsadkářů kontra temná doba brutálních represí, které následovaly po smrti tyrana Reinharda Heydricha. Na jeho likvidaci se podíleli také členové paraskupiny Silver A Alfréd Bartoš, Jiří Potůček a Josef Valčík, kteří našli své zázemí v Pardubicích a okolí. Výročí jejich činů si tuto sobotu po 75 letech připomenou i Pardubice.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Nečas: Anglická královna se neptá na průběh...

Pardubice – Chodící finále… Těmito slovy se může přezdívat kapitán pardubických basketbalistů RADEK NEČAS. Jenže v Pardubicích se nějak zasekl na přechodu. Nejdříve musel dát přednost svištícímu Nymburku a ve své druhé sezoně za Beksu také nákladnímu automobilu z Děčína.

Moc vody zavinilo požár. U Kostěnic hořela solární elektrárna

Kostěnice /FOTO, VIDEO/ - Profesionální a dobrovolní hasiči ráno zasahovali mezi solárními panely. Bouřka způsobila zkraty a požár.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies