VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci pomáhají seniorům. Signál v tísni přijímají 12 let

Pardubice – Přivolat pomoc v dnešní době, kdy má každý u sebe mobilní telefon, není nic tak složitého.

23.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Co se ale stane v případě, že i mobilní telefon je blízko, ale stále ne na dosah.
Týká se to zejména seniorů, kteří mají problém s hybností. Záchranáři několikrát do roka řeší případy, kdy starší člověk v bytě upadne a není již schopen vstát nebo se dostat k telefonu a má štěstí, když jeho volání zaslechnou alespoň sousedé. A právě tenhle problém řeší služba Signál v tísni, který Městská policie Pardubice založila v roce 2001.

„Zrovna nedávno vyjížděli strážníci městské policie na Signál v tísni do ulice Dražkovická, kde starší muž upadl na podlahu svého bytu a nemohl bez cizí pomoci vstát. Strážníci muže zvedli a uložili na lůžko. Tentokrát se naštěstí nestalo nic horšího," popisuje nedávný případ tiskový mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka.

Jak to funguje?

Zapojení do systému je v podstatě jednoduché. „Zájemci o tuto službu sepíší žádost, ke které se vyjádří jejich ošetřující lékař a také oni sami, že souhlasí s otevřením bytu v případě události, a předají strážníkům i klíče od bytu. Tuto službu poskytuje městská policie ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic," informuje náš Deník Pavel Čejka.
Občan dostane malý přívěsek, který si kvůli okamžité dosažitelnosti pověsí na krk, aby  na něj v případě nouze dosáhl.

Přívěsek je napojen na pultu centralizované ochrany na stole stálé operační služby. V okamžiku, kdy připojená osoba cítí indispozici nebo zhoršení zdravotního stavu a zmáčkne Signál v tísni, na operačním pultu se rozsvítí signalizace problému u konkrétního napojeného bytu.

„Pro operačního důstojníka to znamená, že na dané adrese je osoba v ohrožení života a vyrozumívá příslušnou motohlídku, která se pod 'majákem' vydává co nejrychleji k místu bydliště postižené osoby," říká Pavel Čejka.

Na místě si pak městští strážníci byt otevírají příslušnými klíči, v případě, že nejde odemknout, pak do bytu vstupují i násilím.
Při pouhém upadnutí na podlahu strážníci osobu zvednou a uloží na lůžko, v případech ohrožení zdraví nebo života poskytují první pomoc a přivolávají lékaře. Poté strážníci vyrozumí o události nejbližší příbuzné či známé.

V současné době využívá Signál v tísni 56 osob. Tato služba významným způsobem přispívá k lepší ochraně života a zdraví, zvyšuje i pocit bezpečí nemocných a osamělých spoluobčanů.

„Naši klienti si službu pochvalují. V případě nouze se jim dostane pomoci a to je pro ně z psychologického hlediska významná opora. Stejné je to i pro jejich příbuzné, kteří jsou klidnější, když ví, že o jejich blízké bude v případě tísně včas a kvalitně postaráno," dodává Pavel Čejka.

Autor:

23.1.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení