Na pardubické univerzitě tento týden začíná informační kampaň, která má za cíl seznámit studenty i veřejnost s vládními reformami vysokých škol a plánovanými protesty.

O akcích zaměřených proti věcným záměrům zákonů o vysokých školách včera jednalo celorepublikové setkání studentských komor akademických senátů.

„Setkání se neúčastníme. Začínáme však tento týden informační kampaň na univerzitě,“ nechala se slyšet předsedkyně Studentské rady Univerzity Pardubice (UPa) Eliška Bílková.

Řekněme NE návrhu zákona!

„Akcí je připravená celá řada. Zaměříme se především dovnitř univerzity. Již včera se konalo informační setkání v Litomyšli na Fakultě restaurování,“ poznamenala Eliška Bílková.

Dnes od osmnácti hodin je na programu informační schůzka v Divadle 29 v Pardubicích, nazvaná Řekněme NE novému návrhu vysokoškolského zákona a zákona o finanční pomoci studentům.

„Schůzka bude informovat o průběhu jednání dotýkajícího se vládních reforem. Je určena především studentům, ale zveme na ni i širokou veřejnost. Chceme zde představit problémy a rizika spojená s reformou. Očekáváme rovněž diskuzi na toto téma,“ sdělil student Filozofické fakulty UPa a jeden ze zakladatelů Pardubické studentské iniciativy Ladislav Nekvapil.

„Bohužel jsem se už několikrát setkal se špatnou informovaností pardubických studentů ohledně aktuálního dění kolem připravované reformy vysokého školství. Možná je způsobená nezájmem a laxností, možná stylem, jakým je postavena dosavadní informační kampaň,“ konstatoval Ladislav Nekvapil.

Cílem plánovaných akcí je tuto situaci změnit. „Být vysokoškolákem totiž neznamená jen užívat si studentského života, ale také se v případě ohrožení umět ozvat. A takový moment nastává právě nyní,“ řekl Ladislav Nekvapil.

„Jakékoliv snahy akademických senátů a představitelů vysokých škol nebudou v době krize plně realizovány bez podpory studentů,“ dodal Ladislav Nekvapil z Pardubické studentské iniciativy.

Neplánují žádné radikální protesty

Předsedkyně Studentské rady UPa Eliška Bílková vysvětlila, že rada neplánuje žádné radikální protesty, především se bude snažit ukázat, s čím nesouhlasí.

Příští pondělí 27. února se koná shromáždění akademické obce pardubické univerzity. „Chtěli bychom pozvat co největší počet studentů a přesvědčit je, aby se připojili k protestnímu pochodu v Praze. V Pardubicích není cíl vhodný k pochodu,“ prohlásil Ladislav Nekvapil.

Studentům především vadí zamýšlená podoba školného, které by se mohlo vyšplhat až na deset tisíc korun, i půjčky na ně. Současná legislativní úprava navíc zcela opomíjí původně zamýšlený systém stipendií a grantů, což výrazně eliminuje přístup k vysokoškolskému vzdělání studentům z méně majetných vrstev (a znevýhodňuje studenty poctivé a nadané).

Ke změnám došlo i v habilitačním a jmenovacím řízení. Titul profesora a docenta by tak už nemusel platit v celé zemi.

Změnou je rovněž rozdělení škol na univerzity a další vysoké školy. Univerzita by měla být výzkumný ústav, který bude vzdělávat studenty v doktorandském programu, ostatní vysoké školy se zaměří na vzdělávání magistrů a bakalářů.

Monika Suchá