VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatý Hus a svatý Žižka dnes uzavřou jarní cyklus

Pardubice – Čtvrtá přednáška z cyklu Svatí patronové čeští se bude konat dnes od 18 hodin ve Východočeském muzeu v Pardubicích.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Nová pískovcová socha Mistra Jana Husa odhalená 6. července 2015 na Prženských pasekách u příležitosti 600. výročí jeho upálení.Foto: DENÍK/Michal Burda

Rytířské sály zámku přivítají historika Petra Čorneje, který pro své povídání zvolil lehce provokativní název Svaty Hus a svatý Žižka?

„Jan Hus byl od své smrti na kostnické hranici uctíván svými přívrženci jako mučedník, který obětoval pozemský život pro boží pravdu a dosáhl nebeského království. Dokládá to Husův svátek, slavený od 6. července 1416 až do 6. července 1621, četné duchovní písně, výtvarná díla, knižní produkce i podmanivá legenda. Méně se ví, že do společnosti světců zařadilo kališnické prostředí i Jana Žižku, který se jako boží bojovník bil za boží zákon," vysvětlil Petr Čornej.

„Přednáška postihne nejen proměny Husova a Žižkova kultu v husitském a předbělohorském období, nýbrž krátce zmapuje i úctu, které se oběma protagonistům husitství dostalo v moderní době," dodal.

Přednáškou Petra Čorneje končí jarní část přednáškového cyklu Svatí patronové eští. „Pokračovat bude na podzim, kdy se historici zaměří na životní příběhy a odkaz svatého Prokopa, svaté Anežky České a svatého Jana Nepomuckého," připomněl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Přednášky se konají vždy v úterý od 18 hodin. První podzimní přednáška se uskuteční 7. 11., na kdy Petr Sommer připravil přednášku "Byl v českéj zemi jeden opat, jemužto jmě bylo Prokop", 14. listopadu Josef Žemlička pohovoří o svaté Anežce České a 21. listopadu Vít Vlnas o svatém Janu Nepomuckém.

Autor: Pavlína Roztočilová

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení