VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svítání je v úřednických kleštích. A jak z nich ven?

Pardubice - „Řada norem, které máme dodržovat, jde proti sobě,“ říká vedení zařízení.

31.1.2009
SDÍLEJ:

Speciální škola Svítání v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jak proplout úskalím české legislativy tam, kde se potkávají školské, sociální a zdravotní zákony a vyhlášky s těmi o obecně prospěšných společnostech?

Tak o tom teď vědí své v Základní a Praktické škole a také v Denním centru pardubického Svítání.

A kde zůstal klient?

„Pokud chceme i nadále nabízet širokou škálu služeb dětem, mládeži a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením, musíme vyhovět desítkám zákonů a vyhlášek a splnit požadavky tří ministerstev – školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Zároveň je třeba jednat v souladu se zákonem o obecně prospěšných společnostech, který s takovou šíří poskytovaných služeb, jakou máme my (vzdělávání, poradenská činnost, sociální služby, svozová doprava či mnoho terapií), vůbec nepočítá. Nejen nám však tento zákon komplikuje další růst a rozvoj,“ uvedla ředitelka Svítání Miluše Horská, jež by uvítala jeho brzkou novelizaci.

„Řada norem, které máme dodržovat, jde proti sobě,“ upozornila na to, v jakých „úřednických kleštích“ se Svítání ocitlo. „Občas se nám zdá, že se z celého složitého systému trochu vytrácí člověk – tedy klient. A to bychom v žádném případě nechtěli dopustit,“ uvedla Horská.
„Ve Svítání se potkávají osobní asistenti s asistenty pedagogů. Různé zákony definují, že jich má být jiný počet a že mají pobírat jiný plat. Jenže oni mají pocit, že jsou na stejné úrovni. A v tu chvíli vzniká u zaměstnavatele problém,“ řekla zástupkyně ředitele Svítání pro odborné služby Jana Hanzlíková. „Život nám komplikují i věci, které se na první pohled mohou zdát jako úplná maličkost – například povinnost hlásit veškeré změny v údajích týkajících se osobních asistentů na krajský úřad. Protože jako osobní asistenti často působí studenti a ti tuto práci vykonávají někdy jen několik měsíců, je to pro nás administrativně poměrně náročné,“ dodala Jana Hanzlíková.

„Zatímco ředitelé základních a středních škol jsou zároveň jejími statutárními zástupci, v případě obecně prospěšné společnosti tomu tak není. Zde je za její chod odpovědná správní rada. Její členové nejsou v zaměstnaneckém poměru, a tak u některých může scházet třeba finanční motivace,“ prohlásila Miluše Horská. „Navíc systém dotací, podobně jako u jiných typů škol, nikoho nenutí tvořit si nějaké zásoby nebo šetřit. Dotace se musí buď vyčerpat, nebo vrátit. Protože by byl v příštím roce šetrný hospodář potrestán, nikdo pochopitelně dotace nevrací,“ podotkla ředitelka Svítání.

Organizační změny

Toto zařízení se po výrazném rozšíření své nabídky a kapacity v předchozích letech loni rozhodlo k některým organizačním změnám.
„Jejich cílem je zvýšit kvalitu služeb, posílit motivaci zaměstnanců a zlepšit kontrolu nákladů,“ upřesnila manažerka vztahů s veřejností školy Svítání Hana Štráchalová.

„Vytvořit novou organizační strukturu a odpovídající vnitřní předpisy nebylo jednoduché. Počítáme s tím, že tato fáze by měla být hotová do konce tohoto školního roku. Bude však zřejmě trvat několik let, než si to celé tzv. sedne,“ uzavřela Horská.

Autor: Tomáš Dvořák

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Ilustrační snímek.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Moravany aby si přibalily na Myšáka kočku...

Pardubicko – Zpropadený los. Pardubické béčko musí stejně jako v loňské sezoně také v úvodu letošního ročníku podruhé v řadě cestovat k soupeři. Živanice hostí nováčka skupiny C s jediným cílem. Tím tříbodovým. 

Hlídka řešila sprosté nadávky. Od třináctiletého pachatele

Chvaletice - Nevychovatelný, nezletilý a nepoučitelný mladý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení