VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tendry městských obvodů v Pardubicích prověří policie

Pardubice - „Přístup obvodů k výsledkům kontroly považuji za zvláštní," říká pardubická primátorka

28.3.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) chce navrhnout radě města, aby nechala policií prošetřit hospodaření městských obvodů (MO) I, V a VII. Externí audity u nich zjistily nedostatky v zadávání veřejných zakázek.
Ze včerejšího jednání Rady města Pardubic ovšem primátorka tuto zprávu stáhla, a tak se audity budou radní zabývat až v dubnu.
„Externí audity na městských obvodech I, V a VII v podstatě potvrzují to, co odhalily audity interní. Co považuji za zvláštní, je přístup obvodů k výsledkům kontroly. Zatímco starosta MO VII se k problému postavil čelem, tedy bezodkladně se seznámil s výsledky, informoval o nich zastupitele a snaží se věci napravit, zbývající dva starostové případ medializují, fakta interpretují po svém a snaží se zjištěné nedostatky bagatelizovat. To je špatně, jde přece o veřejné prostředky," uvedla pardubická primátorka.

Chyby v zadávání veřejných zakázek

Auditoři v obvodech kontrolovali hospodaření v letech 2009 až 2011. Interní audity zjistily chyby v zadávání veřejných zakázek.
Někde u kritérií výběrového řízení chyběly například informace o váze jednotlivých hodnotících podmínek, členové výběrové komise také škrtali a opravovali svá hodnocení, což není možné.
Například v pátém obvodu vyhrála zakázku na rekonstrukci komunikace K Blahobytu společnost Chládek a Tintěra za 1,046 milionu korun, třebaže to byla druhá nejdražší z pěti předložených nabídek. Vedle ceny a záruky za dílo v soutěži totiž existovalo ještě třetí kritérium nazvané reference městského obvodu. To je podle auditorů nejednoznačné, netransparentní a diskriminační.

Starostové dotčených obvodů, kteří byli shodou okolností zvolení stejně jako primátorka za Sdružení pro Pardubice, proti výsledkům protestovali a naznačovali, že kontrola byla účelová a měla za cíl dokázat, že obvody pracují špatně a je správné některé z nich zrušit.

„Audity nemají být prostředkem k dehonestaci městských obvodů, ale nástrojem k odstranění nedostatků, ke zkvalitnění práce úředníků. Proto budou audity na 'velké' radnici pokračovat i letos a pak se ve dvouletých cyklech opakovat. I na magistrátu auditoři zjistili chyby, byť ne tak závažné, jako na městských obvodech. V některých případech měly zjištěné nedostatky pracovně-právní důsledky," řekl tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko.

Viníky nyní nelze jednoznačně určit

Podle Štěpánky Fraňkové nelze nyní jednoznačně určit ani viníky zjištěných pochybení, ani míru zavinění.
Policie musí vyhodnotit, zda se v některém případě nestal trestný čin. Auditoři ovšem na obvodech kontrolovali hospodaření v letech 2009 až 2011. Chyby se tedy z části staly v době, kdy na malých radnicích seděli předchůdci dnešních starostů.
Starostové dotčených městských obvodů nyní mají čas do pátku, kdy musí vypracovat připomínky k závěrům auditu. Na 4. dubna je pak naplánována schůzka primátorky, starostů i auditorů.

„Tam se musíme dohodnout, jak budou naše připomínky prezentované radě. Každý obvod si zpracovává připomínky sám za sebe. Další informace ale nyní nechceme podávat, aby to nevypadalo, že se s primátorkou dohadujeme přes média," konstatoval starosta Městského obvodu Pardubice I Jaroslav Menšík.

Autor: Lukáš Dubský, ČTK

28.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení