VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zhroucená dívka u stezky. Kdo jí pomůže? Všichni ne

Pardubice - Test Deníku prokázal, že lidé pomoci dovedou. Našli se však i tací, kteří na situaci nijak nereagovali

1.3.2008
SDÍLEJ:

To nejdůležitěšjí na pomoci je vůbec chtít pomoctFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Je krátce po poledni všedního dne. Na poměrně rušné stezce spojující sídliště Polabiny z mostem Pavla Wonky se náhle hroutí mladá dívka. Zcela bezvládná pak dopadá na trávu vedle cesty. V tomto případě se jedná jen o simulování bezvědomí. Naštěstí pro figurantku! Mezi kolemjdoucími totiž byli i tací, kteří bezvládné tělo minuli bez povšimnutí.

Bezvládné tělo


Na reakci kolemjdoucích lidí či jedoucích cyklistů při této fingované akci čekali redaktoři našeho Deníku. Právě ti, společně se zdravotníky občanského sdružení Rescue Pardubice, zajišťovali celé „místo činu“.

Mladá figurantka „omdlela“ v ohybu stezky nedaleko Wonkova mostu. Nejprve ji bez mrknutí oka minul cyklista, ale vzápětí se u ní zastavil a sklonil chodec. Z jeho chování bylo jasné, že by pomoc poskytl. V ten moment mu byla celá akce vysvětlena. „Nikdy bych bezvládné tělo neminul. Není mi lhostejné neštěstí jiných. A vím, o čem mluvím. Sám tyto stavy mám a občas omdlívám. I já jsem tak odkázán na pomoc druhých. Tak se to snažím alespoň takto vracet,“ řekl na místě Deníku Jaromír Plocek z Pardubic. Ten tak v našem testu obstál. Stejně tak i pětadvacetiletá maminka Monika Chvojková, která šla po cestě s kočárkem. Přestože byla celá vyděšená a rozklepaná, ihned se snažila pomoci. Vyndala mobilní telefon a chtěla přivolat lékaře. Také jí jsme záhy celou situaci objasnili. „Nikdy se mi tohle nestalo. Byla to mimořádná situace a já musela reagovat. Teoreticky vím, co bych dělala a snad bych to zvládla i v praxi,“ dodala mladá žena, která to naštěstí v tomto případě dokazovat nemusela.

Na pomoc „omdlelé“ dívce přispěchala i matka s dcerou, které však nejprve místo přejely. „Uvědomila jsem si, co se asi mohlo stát, a tak jsme se vrátily,“ reagovala se zpožděním žena.

Uměli byste pomoci člověku s tepenným krvácením z paže a osobě v bezvědomí? Na to jsme se v miniprůzkumu ptali náhodně vybraných Pardubáků.

V teoretickém testu dopadli dobře. S poraněnou tepnou by si více či méně obratně poradil každý z deseti dotázaných. „Ránu, ze které krev vystřikuje, je třeba stlačit, buď přiložením tlakového obvazu nebo vložením prstů do rány. Na poraněné končetiny je možné použít i zaškrcovadlo. To se přikládá vždy ve směru blíž k srdci,“ popisuje první krok správného ošetření krvácení odborný konzultant Deníku Ivo Kolář z občanského sdružení Rescue Pardubice, které pro jednotlivce i firmy připravuje kurzy první pomoci. S člověkem v bezvědomí by si už každý dotázaný rady nevěděl.

Všichni respondenti mluví o uložení těla do stabilizované polohy, ale někteří nevědí, jak vlastně vypadá. „Nejdůležitější je neotálet a zkontrolovat, jestli osoba v bezvědomí dýcha a má průchodné dýchací cesty. Pokud ano a jedná se o neúrazový stav a osoba v bezvědomí nemá zlomeniny a jiná zranění, pak ji můžeme uložit do stabilizované polohy. Přesné provedení není důležité, podstatné je zachovat polohu na boku s hlavou mírně skloněnou k podložce a zakloněnou, abychom udrželi volné dýchací cesty a předešli vdechnutí zvratků,“ popisuje Ivo Kolář.

Teoretický test dopadl pro Pardubáky vcelku dobře. Pak však přišla na řadu pratická zkouška. A tam už všichni neobstáli. Kolem figurantky, která simulovala srdeční příhodu nedaleko mostu Pavla Wonky v Pardubicích, prošlo dohromady patnáct lidí. Osm pomohlo, sedm dalších prošlo či projelo bez povšimnutí. „Sice jsem projel, ale vážnost situace jsem si uvědomil a chtěl jsem se vrátit a pomoct,“ řekl nám Milan Bača z Pardubic.

Dva lidé ze sedmi, kteří nejprve bezvládné tělo minuli, se tak zřejmě chtěli vrátit. Ostatní však bez zastavení z místa ujížděli. (Pavlína Roztočilová, Jan Šafář)

Autor: Jan Šafář

1.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vizualizace možné podoby Letního stadionu Pardubice a jeho okolí
5

Vedle Letního stadionu vyroste nový čtyřhvězdičkový hotel

Ilustrační snímek.

Pardubice čeká ostravská mise. Letos již třetí

Kráska a zvíře zazpívají v kině

Pardubice – Na programu Pardubického letního kina je dnes fantasy muzikál Kráska a zvíře. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Hokejisté Pardubic vstřelili pět gólů Zlínu

Zlín, Pardubice – Hokejisté Dynama získali sedmé vítězství během přípravného období. Ve Zlíně Pardubičtí využili dvě přesilové hry, jednou se trefili v oslabení. Další přípravný zápas budou hrát ve čtvrtek doma proti Olomouci (18.00). 

Fotbalové výročí: Plné tribuny vítaly první ligu

Pardubice – Je to jeden z milníků ve více než stoleté historii pardubického fotbalu. A právě v tomto týdnu si ho místní klub připomíná. Před osmdesáti lety měla v Pardubicích premiéru nejvyšší fotbalová soutěž. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení