VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisícovka dětí se chystá k zápisům do škol

Pardubice - „S nedostatkem místa bojujeme posledních pět let," říká ředitelka ZŠ Studánka.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Ve středu a ve čtvrtek zamíří k zápisům do pardubických základních škol (ZŠ) přibližně 1150 dětí.

Základní školy zřizované městem Pardubice mají zápisy jednotně ve středu a ve čtvrtek od 13 do 18 hodin. Výjimkou je jen ZŠ Waldorfská, kde se zápisy již uskutečnily ve třech jiných termínech, a to podle individuální dohody s rodiči.

Převisy prvňáků jen na dvou místech?

Město počítá s otevřením až 47 prvních tříd a uklidňuje rodiče, že kapacity škol jsou dostačující i nyní, kdy mateřské školy pouštějí silné ročníky.

Převisy dětí se očekávají jen v ZŠ Pardubice-Svítkov, kde již vloni nemohli přijmout sedm žáků ze svého obvodu, město již začalo připravovat přístavbu této školy, a v ZŠ Pardubice-Studánka. O tuto školu na okraji Pardubic je velký zájem i v okolních obcích. Rodiče láká výhodným umístěním, ale také svou dobrou pověstí.

„S nedostatkem místa bojujeme posledních pět let. Vloni jsme kapacitu školy ještě mírně zvýšili, ale tím jsme se dostali na maximum," uvedla ředitelka ZŠ Studánka Ivana Nejedlá s tím, že škola letos otevře tři první třídy. Čtvrtou třídu z důvodu naplnění kapacity již nelze přidat. Škola pojme maximálně 740 žáků, přitom v současné chvíli ji navštěvuje 733 dětí.

Kritéria pro přijetí dětí ze zákona stanovují ředitelé škol. Město jim poskytlo metodickou podporu. Pět bodů dítě obdrží, pokud má adresu trvalého bydliště ve spádovém obvodu, případně v obci, která má uzavřenou dohodu s městem Pardubice. Dva body může dítě získat, pokud školu již navštěvuje jeho starší sourozenec. Jeden bod dostává žák za skutečné bydliště ve spádovém obvodu.

Město se chce lépe bránit účelově úředně přehlášeným dětem a chce odhalit aspoň ty nejkřiklavější případy. Děti z okolních obcí, kterým rodiče jen kvůli zápisům změní bydliště, by prý neměly být přijímány na úkor pardubických dětí. Devatenáct procent žáků, kteří navštěvují základní školy v Pardubicích, ve městě nebydlí.

Každopádně, jak upozorňují ředitelé škol, rozhodující pro přijetí jsou získané body, nikoliv pořadí účasti u zápisu. Není třeba stát ve středu ve 13 hodin před třídami fronty.

Není to zkouška, spíš rozhovor

A jak takový zápis vypadá? Rozhodně nejde o zkoušku. Má to být příjemný, i když řízený, rozhovor mezi zapisujícím pedagogem a dítětem. Rodič je po celou dobu svému potomkovi na blízku, ale neměl by do dialogu nadmíru zasahovat.

Detaily zápisů se v jednotlivých školách liší, někde jsou i tematicky zaměřené. Například ZŠ Bratranců Veverkových pořádá letos zápis Letem pardubickým světem, ZŠ Svítkov zase zve děti na lesní dobrodružství, ZŠ Staňkova je vezme za zvířátky.

Pedagogové u zápisu sledují zejména výslovnost a slovní zásobu dítěte. Na drobných úkolech zjišťují, zda zná budoucí školák barvy, rozezná geometrické tvary, případně i písmena, zda umí přiřadit správný počet teček ke správnému číslu a jestli dokáže říci krátkou básničku nebo zazpívat píseň.

Budoucí prvňáčci si obvykle odnesou na památku drobné dárky vyrobené žáky školy.

Autor: Pavlína Roztočilová

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Ilustrační snímek.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Moravany aby si přibalily na Myšáka kočku...

Pardubicko – Zpropadený los. Pardubické béčko musí stejně jako v loňské sezoně také v úvodu letošního ročníku podruhé v řadě cestovat k soupeři. Živanice hostí nováčka skupiny C s jediným cílem. Tím tříbodovým. 

Hlídka řešila sprosté nadávky. Od třináctiletého pachatele

Chvaletice - Nevychovatelný, nezletilý a nepoučitelný mladý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení