VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyršovy sady jsou opravené. Veřejnosti se otevřou za dva týdny

Pardubice - Rekonstrukce parku se oproti původnímu plánu protáhla o tři měsíce. Stavební firmě BAK totiž chyběla žula na schodiště.

3.10.2015 4
SDÍLEJ:

Téměř hotovo. Konečná podoba podzámeckého parku už se začíná rýsovat. Jeho dominantou má být promenáda spojující centrum města a sídliště Polabiny. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Oprava Tyršových sadů skončila. Po nekonečných peripetiích předala stavební firma BAK ve středu opravený park v centru Pardubic městu. Pro veřejnost je park zatím stále zavřený.

„Revitalizace parku i podzámeckého biotopu je hotova. Nyní nás čeká kolaudační řízení. Až po jeho skončení bude park otevřen pro veřejnost. Odhaduji, že to potrvá zhruba dva týdny," řekla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Rekonstrukce parku se oproti původnímu plánu protáhla o tři měsíce. Důvod? Stavební firma BAK nemohla udělat žulové obložení dvou schodišť, jelikož ji její subdodavatel nezajistil stavební materiál. Město proto muselo žádat o prodloužení termínu, kdy má být park dokončen a firma BAK podala na subdodavatele trestní oznámení.

Promenáda z betonu

Dominantou parku je promenáda, která je udělaná z leštěného betonu a dřeva. Ta by měla zajistit, že se lidé nebudou muset při nepřízni počasí brodit bahnem, jako tomu na některých místech parku bylo před rekonstrukcí. Kvůli větší bezpečnosti podzámeckého parku bude promenáda nasvícena.

„Chtěli jsme, aby se lidé cítili v parku bezpečně, ale zároveň jsme tam nechtěli nějaké stožáry. Světla jsou tedy zabudovaná přímo v promenádě. Nasvíceny budou rovněž hradby," podotkl autor projektu Tomáš Jiránek s tím, že ve zbylé části parku se s veřejným osvětlením nepočítá.

Obnova Tyršových sadů byla rozdělena na tři stavební části – revitalizaci podzámeckého parku, na níž bude město čerpat prostředky z evropských fondů, revitalizaci podzámeckého biotopu a vybudování objektu občanské vybavenosti. Celkem přišla celá rekonstrukce na více než 105 milionů korun.

Oživení parku má napomoci též nový objekt kavárny postavený u vstupu do parku směrem ze Sukovy třídy s moderním sociálním zázemím pro návštěvníky parku. I ten teprve čeká kolaudace.

Stylová čistota

Architekt Tomáš Jiránek by si přál, aby provozovatel kavárny zachoval její navržený ráz.

„Snažili jsme se o maximální dialog mezi kavárnou a parkem. Stavbu tvoří betonové zdi, tmavé železné konstrukce a sklo, na druhé straně pak máme zelený park. Doufám, že stylovou čistotu bude nájemce respektovat," uvedl Tomáš Jiránek.
Tyršovy sady vznikly jako rozsáhlý parkový komplex v roce 1931, kdy bylo na loukách pod zámkem vybudováno výstaviště pro celostátní Výstavu tělovýchovy a sportu.

Na místě bývalého zámeckého příkopu tehdy vyrostl rozlehlý areál, který v době konání výstavy navštívil i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Po skončení výstavy sloužil areál jako atraktivní park pro společenské vyžití, po válce však začal upadat.

Poslední pavilon někdejšího výstaviště zanikl v roce 1977. Desítky let pak čekal park na své vzkříšení.

Autor: Lukáš Dubský

3.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení