VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tyršovy sady: připravuje se žaloba i nové výběrové řízení

Pardubice - Společnost D.I.S. park opravovat nebude. V úterý odpoledne odstoupila od smlouvy

2.8.2012 5
SDÍLEJ:

Přejímka staveniště v Tyršových sadech se nekonala. Zástupci stavební firmy ji odmítli pro nedostatky v projektové dokumentaci.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Brněnská stavební společnost D.I.S. nebude revitalizovat Tyršovy sady.  V úterý totiž odstoupila od smlouvy.


„V úterý odpoledne, tedy den před jednáním, na němž nám měla společnost sdělit své požadavky na úpravu projektové dokumentace, přišel dopis. V něm nám jednatel společnosti oznamuje, že jeho společnost jednostranně vypovídá smlouvu. Důvody, které jsou podle něj na naší straně, nespecifikuje," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Žádný důvod?

Vedení Pardubic opakovaně zdůrazňuje, že si není vědomo žádného důvodu, který by společnosti bránil převzít staveniště a začít plnit smlouvu o zhotovení díla.

Ta byla  uzavřena v roce 2011 a letos v červnu byla navíc opatřena dodatkem, který reaguje na skutečnost, že město zatím nezískalo povolení na kácení nadlimitních stromů, s nímž počítal projekt architekta Tomáše Jiránka.
Spekuluje se o tom, že hlavním důvodem odstoupení od smlouvy je fakt, že společnost podala nereálnou nabídku, za kterou nelze park opravit.

„Vše, včetně dokumentace, je připraveno k zahájení stavby. Rozhodnutím společnosti D.I.S. odstoupit od již uzavřené smlouvy se nám potvrdila domněnka, že šli do veřejné soutěže s nereálnou cenou. Jak jinak si vysvětlit jejich argument, že některé stavební objekty nelze realizovat tak, jak byly projektovány? Mohla se zvýšit cena dovážených materiálů, ale cena stavebních prací šla za dobu, která uplynula od výběrového řízení, spíše dolů,"  konstatoval náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Prodlouží lhůtu

Město se nyní ocitlo v ošemetné situaci. Projekt nabírá velké zpoždění, kvůli kterému je v ohrožení i dotace z evropských fondů.

„Máme ale příslib hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, který je předsedou regionální rady, že za určitých podmínek nebude problém prodloužit čerpání dotací na revitalizaci parku až do roku 2014," podotkla Štěpánka Fraňková.

Náhrada škody

Pardubice nyní musí vypsat nové výběrové řízení na zhotovitele stavby. To by mohlo podle slov náměstka primátorky Františka Brendla trvat zhruba půl roku. Pokud tedy půjde vše dobře. Zároveň se chce město obrátit na soud a domáhat se náhrady škody, která mu odstoupením od smlouvy vznikla.

„Její výše ještě není vyčíslena, může zahrnovat náklady na zmařenou práci úředníků, rozdíl v ceně zakázky, pokud bude vysoutěžená cena vyšší, než ta, která je uvedena ve smlouvě se společností D.I.S. a podobně. V případě, že by město kvůli zpoždění, způsobeném vypovězením smlouvy, přišlo o možnost čerpat na  revitalizaci evropské peníze, uplatnilo by soudně i tuto škodu," sdělila Pardubickému deníku Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

Autor: Lukáš Dubský

2.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Pardubice – Folkový festival Pernštejnská fortuna vznikl před pěti lety na pardubickém zámku jako jeden z vrcholů oslav Pernštejnského roku. Hlavní impulz jeho zrodu daly folkové koncerty na Příhrádku, které před deseti lety začala pořádat skupina Marien pro oživení této části historického centra města pouličním muzicírováním. 

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení