VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U talentů poradna zkoumá jejich inteligenci i osobnost

Pardubice – Vyhláška ministerstva školství o společném vzdělávání stanoví pravidla nejen pro práci s handicapovanými, ale i s mimořádně nadanými.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích a speciální pedagog Jiří Knoll.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Máte doma nadané dítě a chcete vědět, jak s ním nejlépe pracovat, aby se jeho talent rozvíjel? Můžete ho nechat otestovat v pedagogicko-psycho-logické poradně a vyslechnout si doporučení odborníků.

Stačí k tomu žádost rodičů, případně doplněná vyjádřením experta z oboru, ve kterém dítě vyniká, například výtvarníka či sportovce.

Doporučit chlapce či dívku k testování může také jeho škola.

Nadané a mimořádně nadané děti, za které jsou považováni jedinci s IQ nad 130, se v poradnách testují již dlouho, ale řada rodičů 
o této možnosti stále nemá ani tušení.

Teprve vyhláška ministerstva školství, týkající se společného vzdělávání, zakotvila pravidla v zákoně a rozproudila veřejnou diskusi. Platit začíná právě s novým školním rokem – 1. září 2016. Stanoví podpůrná opatření nejen pro děti handicapované, ale i pro ty mimořádně nadané a nadané.

„Často nás kontaktují už mateřské školy a upozorní na mimořádně nadané dítě. Testováním se v poradně zabývají psycholožka a speciální pedagožka, které se specializují právě na práci
s nadanými dětmi. Zkoumáme nejen inteligenci, ale i osobnostní předpoklady," uvedl ředitel Pedagogicko-psychologické poradny 
v Pardubicích Jiří Knoll.

Dodal, že počty testovaných stoupají spolu s rostoucí informovaností rodičů a učitelů. Nelze ale říci, že by rostl i počet mimořádně nadaných dětí.

Uvádí se, že inteligenční kvocient nad 130 mají dvě procenta populace.

Na základě výsledku testů v pedagogicko-psychologické poradně může být ve spolupráci se školou vzdělávací proces dítěte upraven „na míru" jeho talentu.

Na doporučení některých žáků k testování se chystá ředitelka Základní školy Staňkova v Pardubicích Gisela Kostelecká.

„Kromě mimořádně nadaných dětí v oblasti rozumových schopností bude nyní možné diagnostikovat i děti nadané umělecky, pohybově nebo manuálně. Také ony často potřebují upravit vzdělávací režim," nechala se slyšet ředitelka Gisela Kostelecká.

Autor: Pavlína Roztočilová

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Tři body z Vítkovic! Fotbalisté Pardubic udrželi náskok i v oslabení

Ilustrační foto

Jedenáctiletí si domluvili noční toulačku, bez rodičů

Historická vozidla se budou prohánět po Železných horách

Přelouč – Železné hory budou v sobotu hostit další rallye. Tentokrát však nepůjde o moderní rychlá auta, k desátému ročníku Rallye Železné hory vyjedou historická vozidla. 

Bonbónová stezka podél Labe

Pardubice - Strážníci si zahráli na sběrače sladkostí. Na linku pardubické městské policie se totiž obrátil volající, který upozornil na zvláštní jev.

Starý Mateřov bude slavit. 790 let od založení obce

Starý Mateřov – Obec Starý Mateřov slaví. Tento víkend v sobotu si připomene výročí 790 let od svého založení. V jedenáct hodin budou oslavy zahájeny u pomníku padlých. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení