VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U talentů poradna zkoumá jejich inteligenci i osobnost

Pardubice – Vyhláška ministerstva školství o společném vzdělávání stanoví pravidla nejen pro práci s handicapovanými, ale i s mimořádně nadanými.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Ředitel Pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích a speciální pedagog Jiří Knoll.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Máte doma nadané dítě a chcete vědět, jak s ním nejlépe pracovat, aby se jeho talent rozvíjel? Můžete ho nechat otestovat v pedagogicko-psycho-logické poradně a vyslechnout si doporučení odborníků.

Stačí k tomu žádost rodičů, případně doplněná vyjádřením experta z oboru, ve kterém dítě vyniká, například výtvarníka či sportovce.

Doporučit chlapce či dívku k testování může také jeho škola.

Nadané a mimořádně nadané děti, za které jsou považováni jedinci s IQ nad 130, se v poradnách testují již dlouho, ale řada rodičů 
o této možnosti stále nemá ani tušení.

Teprve vyhláška ministerstva školství, týkající se společného vzdělávání, zakotvila pravidla v zákoně a rozproudila veřejnou diskusi. Platit začíná právě s novým školním rokem – 1. září 2016. Stanoví podpůrná opatření nejen pro děti handicapované, ale i pro ty mimořádně nadané a nadané.

„Často nás kontaktují už mateřské školy a upozorní na mimořádně nadané dítě. Testováním se v poradně zabývají psycholožka a speciální pedagožka, které se specializují právě na práci
s nadanými dětmi. Zkoumáme nejen inteligenci, ale i osobnostní předpoklady," uvedl ředitel Pedagogicko-psychologické poradny 
v Pardubicích Jiří Knoll.

Dodal, že počty testovaných stoupají spolu s rostoucí informovaností rodičů a učitelů. Nelze ale říci, že by rostl i počet mimořádně nadaných dětí.

Uvádí se, že inteligenční kvocient nad 130 mají dvě procenta populace.

Na základě výsledku testů v pedagogicko-psychologické poradně může být ve spolupráci se školou vzdělávací proces dítěte upraven „na míru" jeho talentu.

Na doporučení některých žáků k testování se chystá ředitelka Základní školy Staňkova v Pardubicích Gisela Kostelecká.

„Kromě mimořádně nadaných dětí v oblasti rozumových schopností bude nyní možné diagnostikovat i děti nadané umělecky, pohybově nebo manuálně. Také ony často potřebují upravit vzdělávací režim," nechala se slyšet ředitelka Gisela Kostelecká.

Autor: Pavlína Roztočilová

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Spánková porucha může dost vyděsit. Podobá se i smrti

Pardubice - „Lidstvo před sto lety spalo v průměru o hodinu a půl více než dnes," říká pardubický neurolog a somnolog Richard Plný.

Heydrichiáda v ulicích města? Jen jako

Pardubice /FOTO/ - Pardubice se v sobotu vrátily do roku 1942. V ulicích rachotily německé motorky a zněly skotské dudy.

Na den ředitelem strážníků nebo také letiště

Pardubice - Dětský a Studentský parlament v Pardubicích tak trochu převzal vedení.

Oheň (bez)naděje putuje z Ležáků až do Polska

Pardubice – Památku dětí z Ležáků a Lidic a osud Jiřího Potůčka uctil sedmý ročník projektu Oheň (bez)naděje, pořádaný Československou obcí legionářskou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies