VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž nebo žena za katedrou? Je to úplně jedno. Učitel musí být hlavně osobnost

Holice - Milan Novotný: Mám svoji práci rád a dělám ji, protože chci. Nikdy jsem nemyslel na to, že bych školství opustil

19.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

České školství trpí zásadním nedostatkem učitelů. Pedagogické sbory jsou většinou složeny z učitelek a mužský element je v menšině.

Podobně je tomu i v obou základních školách v Holicích. Oba učitelské sbory čítají dohromady třiapadesát pedagogických pracovníků, z nichž je pouhých pět mužů. Podle jednoho z nich, učitele Milana Novotného, ale nejde tolik o to, zda za katedrou stojí muž nebo žena. „Důležité je, aby byl pedagog pro žáka osobnost, ke které pociťuje zdravý respekt, a u které cítí, že jej dokáže něco naučit,“ říká Novotný, ale zároveň dodává, že pokud by byl poměr mužů a žen ve školství vyrovnanější, rozhodně by to na škodu nebylo. Svoji váhu má i skutečnost, když je respekt oboustranný.

Novotný nastoupil do školícího procesu před devatenácti lety. Nikdy svého rozhodnutí nelitoval a neuvažoval o odchodu ze školství.

„V době, kdy jsem se rozhodoval o své budoucí kariéře, se mi pedagogická fakulta jevila jako nejlepší řešení. Po jejím absolvování a povinné vojně jsem nastoupil do holické Základní školy Holubova, kde vyučuji dodnes,“ sdělil našemu Deníku Milan Novotný.

Učí žáky druhého stupně zeměpis, dějepis a tělesnou výchovu. „I přes všechny peripetie, které výuka přináší, mám svoji práci rád. Chápu ji totiž jako poslání, přestože vím, že v dnešní době se lidé tomuto slovu spíše smějí. Nikdy jsem nelitoval, že jsem se stal učitelem a nikdy jsem také školství nechtěl opustit,“ dodává Novotný. Přitom tzv. útěky za jinými nabídkami nejsou v českém školství výjimkou. Mezi důvody převažují povětšinou záležitosti finančního rázu.

U učitele Novotného jsou ale peníze až na posledním místě. „Tuto práci dělám, protože ji dělat chci a věřím, že podobně je na tom spousta mých kolegů, ať již učí delší či kratší čas.“

V pedagogickém sboru má vedle šestadvaceti kolegyň jen jednoho kolegu. Jaké mezi nimi panují vztahy? Necítí se příliš ovlivňován ženským myšlením? „Nevadí mi to: Nejsem člověk, který by rozlišoval ženské a mužské myšlení,“ zakončuje Milan Novotný a ujišťuje, že s většinou z nich si velmi dobře rozumí. (Lukáš Peška)

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení