VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita volného času se letos zaměřuje na Svět raného novověku

Pardubice – I v letošním akademickém roce nabízí Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pro veřejnost a posluchače všech věkových kategorií cyklus odborných přednášek složený z deseti tříhodinových bloků a 20 přednášek.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Letošní cyklus nese téma „Svět raného novověku 1650 – 1800" a navštěvuje jej okolo 120 zájemců.

Fakulta chce zájemcům z řad veřejnosti představit dějiny lidské civilizace v celé jejich šíři a současně prezentovat humanitní vědní obory vyučované na Fakultě filozofické v Pardubicích. V průběhu ročních přednáškových cyklů, tematicky a chronologicky vymezených a na sebe navazujících, jsou nyní posluchači seznámeni se světem raného novověku.

Ve čtvrtek od 14 hodin pokračuje v kongresovém sálu rektorátu letošní série přednášek v cyklu Univerzity volného času. Přednášet bude Karel Rýdl 
z katedry věd o výchově na téma „Počátky systémové sociální péče o hendikepované v Evropě po třicetileté válce". Naváže na něho Aleš Prázný
z katedry filozofie s přednáškou „Komenského pojetí politiky".

„Přednáška o počátcích systémové sociální péče mapuje sociální a zdravotní vývoj v českých zemích od 16. století, zejména vznik špitálů, chudobinců a sirotčinců a sleduje jejich zřizovatele, kterými byli například církevní řády a společnosti, města či šlechtičtí donátoři. Dotkneme se také systému přijímání, péče a povinností a práv chovanců těchto institucí až do konce 19. století, kdy tuto roli začal přejímat stát, který postupně zřizoval nové formy institucí, jako nemocnice, vychovatelny, útulky a hlavně školy a jiná zařízení pro péči o dítě a mládež, ženy, staré a nemocné lidi," nastiňuje téma první přednášky prorektor pardubické univerzity Karel Rýdl. Ten navíc dodává, že v závěru přednášky budou posluchači také seznámeni se zrodem sociálního státu a vzniku systému pojištění.

Výuka Univerzity volného času se koná jednou měsíčně vždy ve čtvrtek od 14 do 17.15 hodin v kongresovém sálu rektorátu ve Studentské ulici 95 v univerzitním kampusu v Pardubicích – Polabinách.

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární "lávka" a nej... sezemický močák.
34

Legendární "lávka" a nej... sezemický močák

Pernštejnská fortuna lidi láká.
19

Pernštejnská fortuna lidi láká, přesto je budoucnost nejistá

Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství

Pardubice - Vítězem třetí kvalifikace na 127. Velkou pardubickou je opět Charme Look. Obhájil tak své loňské vítězství v tomto srpnovém dostihu a opět šel stylem start – cíl. K titulu vítěze jej přivedl jeho parťák z vítězné Velké pardubické žokej Jan Faltejsek, který v Pardubicích vybojoval hattrick.

„Film je velká alchymie,“ říká producent Miroslav Šmídmajer

Pardubice - Jako producent se Miroslav Šmídmajer podílel na více než desítce filmů, naposledy na Kleinových Básnících či Dvojnících v hlavní dvojroli s Ondřejem Sokolem. Má za sebou i řádku realizovaných scénářů, dokumentárních filmů a pustil se několikrát i do režie celovečerních filmů. Svůj nejnovější snímek Miluju Tě modře uvedl osobně v pátek v Pardubickém letním kině.

Help Jam Fest tentokrát podpoří Ondřeje

Pardubice - Hudba spojuje, hudba pomáhá. To je motto projektu Help Jam Fest, který se odehraje v neděli na venkovní stage Sportovního parku Pardubice 2017 v parku Na Špici. 

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení