VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba univerzity má zpoždění

PARDUBICE - Projekt za miliardu je ve skluzu. Výstavba nového areálu Fakulty chemicko–technologické Univerzity Pardubice má zpoždění. Podle původních záměrů měla být hotová už v říjnu letošního roku. „Pak byl ale podepsán první dodatek ke smlouvě, v němž bylo stanoveno, že k jejímu dokončení má dojít na sklonku letošního roku. Parkové úpravy měly být do konce dubna příštího roku. Nyní se na tento termín zřejmě posune i dokončení stavby,“ připustil rektor pardubické univerzity a dodal, že došlo i k navýšení ceny tohoto miliardového projektu.

19.9.2007
SDÍLEJ:

Dostavba pardubické univerzityFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Výstavba nového areálu Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice má zpoždění. „Určité zdržení tu je,“ připustil rektor univerzity Jiří Málek.

Navýšená cena

Podle původních záměrů měla být stavba hotová už v říjnu letošního roku. „Pak byl ale podepsán první dodatek ke smlouvě, v němž bylo stanoveno, že k jejímu dokončení má dojít na sklonku letošního roku. Parkové úpravy měly být do konce dubna příštího roku. Nyní se na tento termín pravděpodobně posune i dokončení stavby,“ upřesnil rektor pardubické univerzity.

„Je to i tím, že taková komplexní a přitom velmi specifická stavba nevznikala v naší zemi podle mých informací půl století,“ řekl Jiří Málek.

„Pokud by však došlo k dalšímu zpoždění stavby, čekaly by na zhotovitele díla podle smlouvy sankce,“ ujistil rektor pardubické univerzity.

„Problémy se pochopitelně vyskytují u každé stavby. Mezi ty největší patřily potíže se spodní vodou a písčitým podložím. Ty jsou však v Pardubicích známé už od dob Pernštejnů,“ sdělil Jiří Málek.

„Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že další ještě nepřijdou,“ pravil rektor, podle něhož jde o jednu z největších staveb v kraji i co do objemu finančních prostředků.

„Je to jedna z největších investic v historii českého vysokého školství vůbec. Bude stát takřka miliardu korun,“ prohlásil Jiří Málek.

„Zatím byla navýšena cena stavby přibližně o 10% z původní ceny (což je několik desítek milionů korun – pozn. red.). Máme však signály o tom, že by mělo dojít k jejímu dalšímu nárůstu. Uvidíme, jak dopadnou další jednání, do nichž je zapojeno jak ministerstvo školství, tak financí,“ konstatoval rektor.

Návrh brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře počítá s vybudováním dvou pavilonů, z nichž jeden je tvořen třemi samostatnými budovami, zatímco ten druhý čtyřmi. „Nové budovy budou mít podobný ráz jako mají nové tělocvičny, které už jsou v provozu v ulici Kunětická směrem k jezu,“ poznamenal Jiří Málek.

„Uprostřed obou pavilonových celků se bude nad zemí vznášet prosklený centrální koridor. Zde budou umístěny učebny, posluchárny, laboratoře, sídlo děkanátu a zasedací místnosti. Hlavní vchod do areálu bude z tak zvaného akademického náměstí, které je tvořeno prostorem mezi zadním traktem univerzitní knihovny a auly a novou podélnou horizontální stavbou,“ popisoval rektor architektonicky zajímavou stavbu.

Zeleň zachovají

„Návrh v prostorách akademického náměstí zachovává i stávající kvalitní zeleň. Projekt pamatuje ale i na 300 nových parkovacích míst, kterých je v areálu univerzitního kampusu zoufalý nedostatek,“ upozornil Jiří Málek.

Touto výstavbou však záměry univerzity nekončí. „Areál by se měl dál měnit, a to hlavně díky operačním programům Evropské unie, z nichž by Česká republika měla čerpat prostředky až do roku 2013. Rádi bychom odtud získali další finance na investiční i neinvestiční akce,“ uzařel rektor univerzity.

19.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

U Kostěnic v pátek ráno došlo k požáru fotovoltaické elektrárny.
1 21

Moc vody zavinilo požár. U Kostěnic hoří solární elektrárna

Našla se peněženka. A pěkně nakrmená

Pardubice - Poctivá žena přinesla strážníkům peněženku.

Dynamo je ve ztrátě 14 milionů korun

Pardubice - Když v lednu pardubičtí zastupitelé kupovali hokejové Dynamo, mohli se uklidňovat, že sezonu dokončí maximálně s mírnou ztrátou. Ukázalo se však, že ztráta za poslední neúspěšnou extraligovou sezonu je 14 milionů korun. A klub nyní bude chtít po městu další peníze.

Pardubice se staly domovem stíhačů a bitevníků

Pardubice - Dva mají v Pardubicích zůstat bitevníky L39 a 159 a stíhací letouny JAS-39 Gripen ze základny Čáslav. Ty včera kolem poledne postupně přelétly na pardubickou základnu. Dráha jejich domovského letiště se bude opravovat minimálně dva měsíce. Do té doby bude jejich domovem právě pardubické letiště. Piloti zde budou absolvovat běžný výcvik, byť s omezením letových časů. Zároveň stíhači drží i ostrou pohotovost.

Bouřka Pardubicko jen "lízla", padlo pár stromů

Pardubicko - Prudká čtvrteční bouře si většinu sil schovala na Německo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies