VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspora za opravu třídy Míru? Může být až 116 milionů korun

Pardubice - Ceny ve stavebnictví jsou nyní nižší. Firmy hledají práci, aby nemusely propouštět lidi

29.11.2013 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Pardubičtí politici otevřeli obálky s nabídkami jednotlivých firem na opravu třídy Míru. A čekalo je velké překvapení. Podle informací některých médií nabídla společnost Syner cenu 99 milionů korun, i když projekt počítal se sumou 215 milionů.

Vedení města zatím nemůže nabídky jednotlivých uchazečů komentovat, jelikož nyní běží lhůta pro firmy, které by se chtěly odvolat.

Nízké ceny

Naskýtá se ovšem otázka, zda za takto nízkou cenu bude možné opravu hlavního pardubického bulváru vůbec zrealizovat. Podle mínění architektů jsou ovšem nízké ceny v současné době ve stavebnictví vcelku normální.
„Nemohu mluvit konkrétně o opravě třídy Míru, jelikož jsem jednotlivé nabídky neviděl. Obecně lze ale říci, že ceny jsou nyní nižší, protože ve stavebnictví krize přetrvává. Firmy hledají práci, aby mohly zaplatit své lidi a nemusely propouštět. Stavební společnosti tak berou i zakázky, na kterých nic nevydělají," podotkl pardubický architekt Aleš Klose.

Firmy pak většinou alespoň nějaký zisk mají z víceprací, které se vyskytnou téměř vždy a dělají se za tabulkovou cenu. Problém by ovšem mohl nastat, pokud by radní města vybrali zhotovitele s dumpingovou cenou, za kterou by nešlo daný projekt v uspokojivé kvalitě postavit.

Špatné zkušenosti

Nutno podotknout, že pardubická radnice nemá s výběrem zhotovitele moc dobré zkušenosti. Před nějakou dobou odmítla převzít Tyršovy sady brněnská firma D.I.S., čímž se celý projekt revitalizace parku zdržel o více než rok.

Rekonstrukce třídy Míru
Rekonstrukce pardubické hlavní třídy zahrnuje nejen úpravu jejích povrchů, ale také výměnu veškerých sítí a přípojek. Zatímco opravy rozvodů si budou zajišťovat vlastníci sítí na vlastní náklady, povrchy, novou zeleň a další prvky zahrnuté v projektové dokumentaci bude hradit město. Z Integrovaného plánu rozvoje města můžeme žádat o úhradu až 85 procent uznatelných nákladů.
Vysoutěženou společnost, která bude třídu Míru rekonstruovat, chce vedení města smluvně zavázat, aby zajistila přístup nejen pro pěší, ale i pro vozidla záchranářů a hasičů. Z toho důvodu bude rekonstrukce rozdělena na jednotlivé etapy.

Autor: Lukáš Dubský

29.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení