VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Užíváte často antibiotika? Můžete mít "zaděláno" na vážný zdravotní problém

Pardubice - Primářka oddělení klinické mikrobiologie Eva Zálabská: V Evropě roste počet pacientů infikovaných rezistentními bakteriemi.

17.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Antibiotika jsou nenahraditelnou součástí léčby bakteriálních infekcí. Nevhodným používáním se však mohou stát hrozbou, neboť může vzniknout odolnost bakterií vůči nim a léčba ztrácí na svém účinku. Tím mohou vzniknout komplikace, které končí i úmrtím nemocného.

Právě na tuto skutečnost upozorňuje Evropský antibiotický den, k němuž se v pátek připojí také Antibiotické středisko Pardubické nemocnice.

„Výsledky studií ukazují, že v celé Evropě roste počet pacientů infikovaných rezistentními bakteriemi. Antibiotická odolnost tak významně ohrožuje veřejné zdraví," upozornila Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice. „Proto je nesmírně důležité používat antibiotika uvážlivě. Z tohoto důvodu je osvětová kampaň zcela na místě. Je potřeba zvýšit informovanost populace," dodala.

NIŽŠÍ SPOTŘEBU MÁ SKANDINÁVIE

Antibiotika jsou léčivé přípravky, které umí zabíjet bakterie nebo zabraňují jejich růstu. Pokud jsou užívány v neopodstatněných případech nebo nesprávným způsobem, může vzniknout odolnost bakterií na antibiotika.

„Běžně užívaná antibiotika pak již neúčinkují a lékař musí vybrat jiná. Tím se může opozdit léčba a mohou vzniknout komplikace, které mohou končit i úmrtím nemocného. Zdravotní péče je pochopitelně v takovém případě náročnější a výrazně se zvýší i finanční náklady," uvedla primářka Zálabská.

Zastavit vývoj rezistentních bakterií může pouze uvážlivé používání antibiotik. Tím je možné zachovat jejich účinnost i nadále.

„Je důležité vědět, kdy je vhodné antibiotika užívat a jak je užívat zodpovědně," připomněla primářka oddělení klinické mikrobiologie.

„Některé státy již před několika lety zahájily národní informační kampaně zaměřené na veřejnost. Výsledkem bylo snížení spotřeby antibiotik a pokles rezistence. Obecně lze říci, že nižší úroveň rezistence mají země s nižší spotřebou antibiotik. Jedná se například o Skandinávii nebo Nizozemí. Opačná situace je v jižní Evropě. Prostě veřejnost je nutné neustále informovat a vzdělávat v této problematice," uzavřela primářka.

O RIZICÍCH TEĎ INFORMUJÍ LÉKÁRNY

Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, je součástí Světového antibiotického týdne. Veřejnost má možnost informovat se po celý tento týden o rizicích spojených s užíváním antibiotik v jakékoliv lékárně v České republice. „Informace každému zájemci podají i pracovníci lékárny pro veřejnost Pardubické nemocnice," uvedl Dušan Korel z oddělení komunikace Pardubické nemocnice.

Autor: Pavlína Roztočilová, Redakce

17.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Dašické ulici v Pardubicích sice "jen" doutnalo jídlo, ale hasiči zachraňovali jeho obyvatele, který se nadýchal kouře.
8

Hasiči z bytu zachránili "kuchaře"

Pardubice - Ústí nad Labem

Druhé vítězství! Pardubice rozhodly opět po přestávce

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Pardubice – Kdyby se konala celosvětová soutěž v basketbalových znalostech, figuroval by v konečném pořadí vysoko. A kdyby v ní byl podobor mládež, tak by své konkurenty zválcoval. Asistent trenéra české reprezentace LUBOMÍR RŮŽIČKA se totiž hlavně soustředí na vycházející hvězdy. Nicméně. „Měli bychom produkovat více perspektivních mladých hráčů,“ říká důrazně rovněž hlavní kouč Svitav. 

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pardubice – Tři v horkém křesle. Historie oddílu tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice se dá mapovat až do devadesátých let dvacátého století. Žijeme však současností a tak jsme vyzpovídali předsedkyni spolku Evu Hrdinovou a handicapované sportovce, české reprezentanty Jaroslava Petrouše a Martina Zacha.

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení