JAKÝ MÁTE DOMA TEPLOMĚR? HLASUJTE V ANKETĚ

Od 1. června tohoto roku totiž začne i v České republice platit nařízení Evropské unie, které zakazuje prodej lékařských teploměrů s obsahem rtuti.

V prodejní síti samozřejmě nebudou ani další měřicí přístroje s obsahem jedovaté rtuti, například určité typy hustoměrů.
Čeští zákazníci přitom dlouhodobě dávají přednost klasickým teploměrům před digitálními. Ty sice neobsahují jed a nezatěžují tolik životní prostředí, ale jsou dražší až o stovky korun.

Hledání kuliček rtuti z rozbitého teploměru po podlaze zažil snad každý. Podobné zkušenosti však budou už za chvíli patřit do minulosti. Na začátku června totiž začne platit zákaz prodeje rtuťových lékařských teploměrů. Původně měl zákaz platit už od třetího dubna letošního roku, ale protože Evropská unie přijala nová pravidla chemické politiky, posune se zákaz o dva měsíce.

„Prvního června začne platit nařízení o chemické politice REACH, jehož přílohou budou i omezení platná pro rtuťové teploměry. Jejich zákaz tedy bude platit na území České republiky od tohoto data,“ informoval mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
Oslovení lidé o evropském nařízení většinou nevědí. „Překvapilo mě to. Opravdu se už nebudou prodávat teploměry? To abych si šla nějaký ještě rychle koupit. Používám ho celý život a jsem spokojená,“ reagovala na informaci o zákazu čtyřiašedesátiletá Jaroslava Kovandová z Tábora. Vadí jí, že digitální teploměr je několikanásobně dražší než klasický rtuťový.

Digitální jsou dražší

To potvrdila i mluvčí společnosti Česká lékárna provozující síť 117 lékáren Dr.Max Jana Adamcová. „Ceny rtuťových se pohybují od pětadvaceti do padesáti korun, běžné digitální pak mezi sto až dvěma sty korunami. Některé však mohou stát i pět set,“ uvedla Adamcová.
Také proto lékárny prodají více starých klasických teploměrů než těch digitálních. „Jen loni jsme prodali zhruba čtyřicet tisíc teploměrů, přitom poměr je šedesát procent ku čtyřiceti ve prospěch rtuťových teploměrů. Je to nespíš tím, že naše cílová skupina jsou hlavně starší lidé, kteří jsou zvyklí na tradiční teploměry a dávají jim stále ještě přednost před modernějšími digitálními teploměry,“ dodala mluvčí provozovatele lékáren Dr.Max Jana Adamcová.

Použité teploměry jsou nebezpečný odpad, takže musí skončit ve sběrných dvorech nebo v lékárnách. Do popelnic je lidé vyhazovat nesmí.
Kvůli evropskému zákazu přišly v Česku o práci desítky lidí.

„V polovině minulého roku jsme zcela ukončili výrobu lékařských rtuťových teploměrů a museli jsme propustit zhruba padesát lidí, kteří se na ní podíleli. V posledním roce jsme vyrobili dva miliony kusů, před pěti lety dokonce až šest milionů,“ řekl ekonomický ředitel firmy Exatherm Michal Bergl a dodal, že přesné škody vyčíslené nemají. Firma se nyní chce zaměřit na jiný sortiment zboží.