VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ideonu se dá čekat vášnivá debata na téma prodeje bytů

Pardubice - V pátek zastupitelé Pardubic rozhodnou, za jakou cenu se budou privatizovat domy města

25.6.2008
SDÍLEJ:

Hlasování o prodeji bytů vyvolalo nebývalý zájem veřejnostiFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Prodej městských bytů v další vlně privatizace projednají v pátek pardubičtí zastupitelé. Tento emoce vyvolávající bod měl již projít hlasováním minulé úterý, na historickou radnici se však vypravily stovky nájemníků, jichž se prodej týká, a jednání zastupitelů na necelou hodinu ochromili. Zastupitelé proto přesunuli schvalování zásad prodeje městských bytů na nový termín a především do Ideonu, kam se všichni zájemci z řad veřejnosti vejdou.

Sporem je cena

Najít shodu v pohledu na prodej městských bytů je prakticky nemožné. V první letech byty prodávala pardubická radnice za 1 500 korun za metr čtverečný, u rekonstruovaných byla později tato cena zvýšena na 4 500 korun. Tato pravidla však byla před časem zrušena a radnice nyní připravila návrh nových pravidel pro jejich prodej. Citlivou záležitostí je především cena. Návrh počítá s tím,že se bude vycházet ze znaleckého posudku, který bude snížen na polovinu. Cena za metr čtverečný by se tak odhadem pohybovala v rozmezí od 9 do 13 tisíc korun. A to se již nájemníkům zdá příliš a argumentují tím, že jsou znevýhodněni proti nájemcům, kteří byt získali za předcházejících podmínek. Na druhou stranu je zde další skupina lidí, která je vystavena pouze tržnímu prostředí. Na trhu s nemovitostmi se cena za nový byt pohybuje kolem 30 tisíc.

Co člověk, to takřka jiný pohled. Svědčí o tom i diskuze na internetových stránkách našeho Deníku. Hned první příspěvek byl z těch, který je pro prodej městských bytů za tržní cenu, případně zvýšenou ještě o rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným za sedm let. Tím ovšem nadzdvihl ty, kteří argumentují, že jde o staré byty na hranici životnosti. I mnozí jejich nájemníci jsou ve věku, kdy mají problém s bankovní půjčkou. Své schytala radnice, které diskutující připomněli, že investorovi zástavby Masarykova náměstí prodala pozemky za zlomek tržní ceny, proč tedy nepostupuje v případě svých občanů stejně. Pardubické zastupitelstvo se sejde v pátek od 15 hodin a již nyní je jasné, že zasedání bude vše jiné než klidné.

Autor: Petr Doubrava

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení