VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V okrese je prý momentálně pohřešováno deset lidí. Nejstarší záznam má rok 1992!

Pardubice - Přestože Policie České republiky hledá po celém státě dvě stě padesát dětí, ani jedno z nich není z Pardubic či okolí

24.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jan Ježdík

Pomalu každý den nový rekord. Tak se dají shrnout počty lidí, po kterých pátrá policie. Zatímco loni počátkem roku bylo registrováno více než třináct tisíc lidí, po kterých policie vyhlásila pátrání, letos jich je za stejné období již téměř 15 tisíc! Pro názor je to stejné, jako kdyby najednou „zmizela“ polovina obyvatel největšího pardubického sídliště Polabiny. Před osmi lety hledali policisté „pouhých“ šest tisíc lidí.

Padly hranice

„Zrušily se hranice, takže pohyb lidí po světě je mnohem větší než v minulosti,“ vysvětluje Petr Šmahaj z policejního prezídia, který má statistiky hledaných na starosti.

Po hledaných osobách pátrají také policisté na Pardubicku. „Celkový počet pohřešovaných osob, které vedeme u nás v evidenci, je deset. Z toho je jeden mladistvý,“ potvrdila nám tuto skutečnost tisková mluvčí pardubické policie Jana Šrajbrová. Podle ní ale momentálně pardubická policie neeviduje žádného pohřešovaného, který by byl nezletilý. V rámci celé republiky je však číslo pohřešovaných dětí veliké. Současné statistiky uvádějí, že se momentálně pohřešuje dvě stě padesát dětí!

Některé osoby jsou pohřešované týdny, jiné měsíce a dokonce roky. V pardubickém okrese je nejdéle pohřešovaná osoba již více než patnáct let. „Nejstarší pátrání po hledané osobě zde máme od roku 1992. Dosud se nenašla,“ potvrdila Pardubickému deníku Jana Šrajbrová.
Podle celorepublikových statistik je dlouhodobě nezvěstných téměř sedm a půl tisíce osob, tedy skoro polovina všech hledaných lidí. Některá pátrání po hledaných osobách dopadnou dobře, to v případě, že se pohřešovaný sám vrátí domů nebo je přivezen policií.

Jiná však končí mnohdy i tragicky. „Loni jsme asi deset dnů pátrali po jednom študákovi. Nebyl sice z Pardubic, ale tady studoval vysokou školu. Protože neměl důvod k nějakému útěku a ani to v minulosti neudělal, zaměřili jsme se spíše na variantu, že se mu mohlo něco stát. Nakonec to tak, bohužel, dopadlo. Mladík byl nalezen utopený v Labi, když bylo jeho tělo zachyceno u zdymadla,“ popsal nám ten z těch horších případů jeden z pardubických policistů.

Téměř patnáct tisíc hledaných osob však není číslo konečné. To je jen počet lidí, po kterých vyhlásila pátrání Policie České republiky – a nemusí to být jen Češi. Dalších 16 tisíc osob je v registru na žádost Interpolu. Není totiž vyloučeno, že se skrývají v ČR.

Autor: Jan Šafář

24.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení