VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Radosti začíná hudební tábor. Letos již po dvanácté!

Horní Jelení - Rekreační areál v Horním Jelení přivítá více jak dvě stovky žáků z jedenácti zemí světa

31.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: www.starelazne.cz

Zahajovacím recitálem začíná ve čtvrtek večer v 19.30 hodin v Rekreačním středisku Radost v Horním Jelení další ročník Českého hudebního tábora mládeže. Vystoupí na něm klarinetista Jiří Kotal, na violu zahraje Pavla Honsová a na klavír japonská umělkyně Tomoko Asahina.

„Letos se tábor uskuteční již po dvanácté, navíc ve znamení devadesátého výročí narození jeho zakladatele patera Waltera Marka. Ten strávil dětství právě v Horním Jelení. Poválečný vývoj a nastupující komunistický režim jej však donutil k emigraci. Pater Marek dnes žije ve státě Michigan ve Spojených státech amerických. Ze zdravotních důvodů se však již tábora zúčastnit nemůže,“ řekl ředitel Českého hudebního tábora mládeže Josef Kušička a doplnil, že stejně jako v minulých letech se i letos bude vyučovat hra v symfonickém orchestru, na harfu, zobcové flétny a klavír. Chybět nebude ani anglické divadlo.

Tábor, na nějž letos přijede dvě stě třináct účastníků z jedenácti zemí celého světa, je rozdělen do dvou běhů a skončí 16. srpna. „Poprvé se nám letos otevřel prostor pro nedělní koncerty v hornojelenském kostele Nejsvětější Trojice. Uskuteční se dva. První v neděli 3. srpna v 17 hodin a vystoupí na něm studenti a učitelé tábora. Tento koncert je věnován právě narozeninám patera Marka. Druhý koncert pak v kostele zazní v neděli 10. srpna v 18.30 hodin a představí se na něm děčínská vokálně instrumentální skupina Soli Deo, která zahraje na historické, zejména dechové, nástroje a seznámí posluchače s hudbou od gotiky až po baroko,“ uvedl Josef Kušička.

Po dlouhé době se také v prvním běhu objeví vystoupení obou typů symfonického orchestru, tedy klasického i dechového. „Je to zvláštnost letošního ročníku. K zařazení obou orchestrů do jednoho běhu jsme přistoupili proto, aby měl klasický symfonický orchestr kvalitní dechovou část, kterou můžeme vybrat právě z obsáhlého orchestru dechového,“ zdůvodnil pohnutky pořadatelů ředitel Kušička.
Cizince Sandře pomohlo stipendium

Do Horního Jelení přijede již podruhé i Sandra Rivera z El Salvadoru. „V loňském roce získala oceněnínejlepší studentky druhého běhu v symfonickém orchestru. To se uděluje na základě doporučení dirigenta, ale i oddílového vedoucího za kvality nejen hudební. Ocenění pak získají stipendium pro další ročník. Právě proto může Sandra opět přijet, i když pochází z tak vzdálené a exotické země,“ uvedl Josef Kušička.

(Lukáš Peška)

Program koncertů letošního tábora najdete zde - klikněte prosím na odkaz.


31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalová Divize C: Živanice vyhrály 2:1 i doma

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort.

Studenti volí raději priváty. Chtějí soukromí a komfort

Pardubice chystají novou stezku Vinice - stará vojenská plovárna

Pardubice – O tom, že jsou Pardubice opravdu městem cyklistů svědčí i další cyklostezka, která přibude v parku Vinice. Nová stezka Vinice – stará vojenská plovárna bude začínat u tenisových kurtů, které se nacházejí v ulici K Vinici, a povede podél střelnice až ke stávající komunikaci v bývalém vojenském areálu. Dlouhá bude necelý kilometr.

Obránce Pardubic Šejvl: Začali jsme aktivně, góly nás uklidnily

Pardubice – Trest pro Jiřího Pirocha znamenal vynucený zásah do složení obrany fotbalových Pardubic. Na pozici stopera se posunul Michal Surzyn, jako levý obránce se představil Dominik Fusek. Vedle nich nescházel stabilní člen obrany MARTIN ŠEJVL. 

Dominik Hašek se vrátil do Pardubic. U megaskluzavky pomáhal

Pardubice - Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se vrátil do svých rodných Pardubic, aby se v sobotu zúčastnil akce Slide Czech neboli Po česku na zadku.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení