VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'V SKP-Centru se neztratila ani koruna,' říká bývalý šéf

Pardubice - Útoky na mou osobu skončily ve chvíli, kdy jsem odstoupil, prozradil Deníku Jan Vojvodík

5.12.2009
SDÍLEJ:

Jan VojvodíkFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„Útoky na mou osobu skončily ve chvíli, kdy jsem odstoupil,“ řekl Jan Vojvodík, bývalý šéf SKP–Centra, které se ještě za jeho vlády transformovalo z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost pomáhající potřebným.

„Cítil jsem únavu z toho všeho a měl jsem dojem, že jsem se v této práci vyčerpal a že už jí nemám víc co dát,“ konstatoval Jan Vojvodík.
Toho jeho největší kritici dokonce obviňovali z „tunelování“ jedné z nejvýznamnějších neziskových organizací v kraji. „V SKP–Centru se neztratila ani koruna. Od té doby, co jsem odstoupil z funkce, zde bylo snad sedm kontrol z finančního úřadu, kraje či magistrátu. Dokonce byl v organizaci proveden i nezávislý audit,“ reagoval bývalý šéf, který čelil rovněž kritice, že své zaměstnance dostatečně neinformoval o procesu transformace.

„Já i předseda správní rady Petr Šilar jsme ji na několika schůzkách vysvětlovali kompletně celému personálu. Možná, že někteří lidé měli pocit, že neměli úplně všechny informace, ale co mělo zaznít, to zaznělo,“ ujistil Jan Vojvodík. Zároveň vysvětlil, proč SKP–Centrum drželo „bobříka mlčení“ vůči veřejnosti. „Informace jsme poskytovali magistrátu a kraji. Médiím a veřejnosti nikoliv, protože šlo o věci hodně citlivé a SKP–Centrum nemá jen přátele,“ poznamenal někdejší předseda SKP–Centra, který nyní působí v roli likvidátora občanského sdružení. „Mým úkolem je zajistit ukončení činnosti i právních vztahů, které občanské sdružení mělo s jinými subjekty a personálem,“ upřesnil Jan Vojvodík.

„Tuto práci mám od loňského července. Trvat bude patrně ještě zhruba půl roku, než se vše zcela dořeší,“ pravil.
„Do role likvidátora jsem byl nominován, a to proto, že o této organizaci nejvíce vím,“ doplnil bývalý předseda občanského sdružení SKP–Centrum, který dál spolupracuje i se stávající obecně prospěšnou společností. „Od svého odchodu z organizace jsem napsal pár tiskových zpráv. Ale s SKP–Centrem nemám žádnou smlouvu,“ zakončil Jan Vojvodík.

'Zápasili jsme o bytí a nebytí,' tvrdí Šilar

„Odmítám jakékoliv pochybení, které by souviselo s transformací SKP–Centra z občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost, stejně tak i nařčení, že v případě příchodu nového ředitele Michaela Skalického bylo všechno dopředu domluvené,“ řekl předseda správní rady Petr Šilar. „Žádný majetek ani peníze nemohly být z občanského sdružení vyvedeny. Vznikla z něj podle zákona další neziskovka a z CEDRu se udělala firma, která obchodovala s odpady a ta se pak prodala. Výtěžek šel zpátky do CEDRu,“ upřesnil Petr Šilar. „Když Jan Vojvodík složil funkci, protože už lidsky nemohl dál, vypsali jsme výběrové řízení na ředitele. Přihlásil se do něj Michael Skalický, který byl v té době na trhu práce. Vybrali jsme ho a on od podzimu nastoupil,“ pokračoval předseda správní rady SKP–Centra, který je zároveň radním Pardubického kraje. „Nechtěl jsem, aby Honza Vojvodík z organizace odešel úplně. On se tak ale rozhodl. Přesto jsme se dohodli na další spolupráci. Je šikovný na přípravu tiskových zpráv a dalších věcí. Že za rok a půl vyšla z SKP–Centra jedna tisková zpráva, to je asi pravda, to budeme muset zlepšit. Ale když jsme zápasili o bytí a nebytí, neměli peníze na provoz, kdy nám chyběla hromada milionů, tak nebyl čas na psaní tiskových zpráv. Byli jsme rádi, že jsme udrželi provoz a nemuseli celou organizaci zavřít,“ pravil Petr Šilar. „Že by zaměstnanci nebyli dostatečně informováni o transformaci? To není pravda! A že v SKP–Centru pracovali někteří rodinní příslušníci, v tom nevidím problém. Byli to zaměstnanci jako každí jiní. A co se týče velké fluktuace pracovníků, tak při tomto počtu a stylu práce je to jasné. Navíc v sociálních službách jsou nejnižší výdělky, takže ten, kdo byl schopný, odešel. Ale v současné době už se situace stabilizovala. Teď hlavně musíme na příští rok sehnat peníze a dokončit financování Domova Simeon v Horním Jelení,“ uzavřel předseda správní rady SKP–Centra.

Skalický: Celá sociální oblast je prolezlá různými drby!

Pardubice – Novým ředitelem obecně prospěšné společnosti SKP–Centrum se stal Michael Skalický.
„Po sedmi letech v Regionální rozvojové agentuře Pardubického kraje jsem dostal nabídku z SKP–Centra. Bylo to ve chvíli, kdy se bývalý šéf Jan Vojvodík rozhodl ukončit své působení v této organizaci. Zřejmě už byl na něj vyvíjen velký psychický tlak,“ řekl Michael Skalický.
„Když jsem si například četl únorový on–line rozhovor z Pardubického deníku, tak jsem se až kolikrát divil, jak emoční a osobní byly útoky na Honzu Vojvodíka,“ pravil ředitel SKP–Centra.

„Honzovi jsem po svém příchodu nabízel, že může v SKP–Centru dál zůstat. V průběhu měsíce však za mnou sám přišel, že máme trochu jinou představu o řízení organizace a že už v SKP–Centru nechce pokračovat, že se bude věnovat svým soukromým aktivitám,“ sdělil Michael Skalický, který odmítl, že by měl Jan Vojvodík i nadále vliv na řízení obecně prospěšné společnosti. „Kdo mě zná, tak ví, že jsem hodně špatně ovlivnitelný. Určitě to není tak, že by mi říkal, co mám dělat. Volám mu jedině tehdy, když je třeba najít nějakou smlouvu nebo vyřešit například převody aut, ale rozhodně není žádným mým našeptávačem. Mohl by být snad jedině přes správní radu, ale ani v ní nefiguruje,“ pokračoval první muž jedné z nejvýznamnějších neziskovek v Pardubickém kraji.

„Sociální oblast je podle mého názoru více než je zdrávo prolezlá různými polopravdami a drby. Ono se pěkně vymýšlí, že někdo něco tuneluje nebo ruší. Realita ale taková není, byť třeba ten vykonstruovaný model může znít i docela logicky,“ podotkl současný ředitel SKP–Centra.

„Když jsem přišel do organizace, udělal jsem si vlastní průzkum, jak funguje a tvrdím, že ti, co v této společnosti jsou nyní, vykonávají svou práci dobře. Jsem přesvědčen o tom, že sociální služby poskytujeme na vysoké úrovni,“ prohlásil Michael Skalický.
„Do SKP–Centra jsem přišel až po transformaci. Co se tady dělo předtím, mě v podstatě nezajímá. Kdybych to chtěl zkoumat, tak bych dal najevo, že věřím drbům a dohadům, které kolem transformace byly,“ vyjádřil se současný ředitel SKP–Centra.
„Momentálně řešíme problém, jak nastavíme chod organizace na příští rok. Snažíme se ji finančně zabezpečit, ale bohužel nevíme rozpočty, takže zatím netušíme, jak na tom vlastně budeme. To jsou ale obvyklé manažerské problémy. Není to tak, že bychom byli na likvidaci, což byl také jeden z mnoha drbů, které jsem slyšel,“ ujistil Skalický.

„Je pravdou, že jsme teď o trošičku méně komunikovali s médii než dříve. Osobně nemám potřebu se někde veřejně vyjadřovat. Když nějakou informaci pustíme, tak z toho lidé stejně vymyslí něco jiného. Proto jsem se chtěl zaměřit hlavně dovnitř, stabilizovat organizaci a zefektivnit některé služby.“

Autor: Tomáš Dvořák

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Chrudimsko, Pardubicko – Promítání pod širým nebem láká, ale déšť rozhoduje.

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Pardubice – Krádež kola oznámil policistům. K pachatelům se dobrali jak muži zákona, tak sám okradený.

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení