VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vážení přátelé, tyátr skončil. A co na to soud?

Východní Čechy - Východočeští politologové hájí reakci koalice na nekonečné obstrukce ČSSD. Třeba její poslanec Chvojka zdržoval dlouhými zdravicemi.

8.11.2011
SDÍLEJ:

Bohuslav Sobotka a Lubomír ZaorálekFoto: Deník/Divíšek Martin

Jak den a noc se liší názory východočeských politiků na to, zda Ústavní soud posvětí hrozící stížnost levicových poslanců na způsob, jakým se koalice vypořádala s obstrukcemi při projednávání balíku reformních zákonů.

Koaliční většina totiž po několikadenním maratonu obstrukcí odhlasovala, že rozpravu ke všem předlohám sloučí do jediné. Mnohaminutové výlevy opozičních poslanců, které často neměly s diskusí o reformách pranic společného, omezila i zkrácením doby řečnění poslanců.

„Bylo to bezprecedentní pošlapání ústavnosti,” prohlásil pardubický hejtman Radko Martínek, hájící barvy své ČSSD. Avšak krajští funkcionáři ODS či TOP 09 zastávají pochopitelně stanovisko přesně opačné.

A co na to politologové? Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha, který přednáší i na hradecké univerzitě, se domnívá, že svůj postup koalice obhájí. „Ústavní soud nebude myslím si postupovat formálně, ale bude se zabývat věcnou podstatou problému. A sociální demokracie si sama vzala vítr z plachet tím, že její obstrukce byly jen prázdným vyplňováním času, bez faktické rozpravy,” míní Outlý.

Politolog Jiří Štefek je opatrnější, nechce názor Ústavního soudu předjímat. Ale i on mluví o „nestátotvornosti” a „destrukčním” či „hromotluckém” chování postparoubkovské ČSSD. „Koalice učinila neobvyklý krok, ale byla to reakce na divadlo, jaké ČSSD ve sněmovně předváděla,” podotkl Štefek.

Jak ve sněmovně „perlili” východočeští poslanci:

Miroslav Váňa (ČSSD, Pardubice)

- Vláda si podle něj zahrává s ohněm a zavádí robotu 21. století. „Je to podlé a sprosté,” hřímal ve sněmovně. A v pompézním stylu pokračoval: „Oheň vášní poškozených touto vaší politikou neuhasíte!” Na smích a bučení v sále, které po této jeho glose následovalo, reagoval: „Je dobře, že se tomu smějete, protože už dlouho se tomu smát nebudete,” sdělil vládním poslancům. Jeho projev byl místy velmi hlasitý. „Snižte hlukovou hladinu,” vyzývala Němcová poslance při Váňově projevu. „A co je vrchol, jsou Drábkovy Lurdy!” vzkřikl Váňa těsně předtím, než mu vypršel časový limit a Němcová mu odebrala slovo.
- Váňovi se také nelíbilo, že nezaměstnaní by si podle vládních návrhů měli hradit 10 % ceny rekvalifikačního kurzu. „Když někdo přijde o práci, je to pro tu rodinu stejná tragédie, jako když jí někdo zemře. Najednou se před vámi všechny dveře zavřou a vy můžete klepat, klepat, klepat… A nikdo vás nechce!”
- Když pak robustní Váňa hlasitě vykřikoval, že vláda pošlapává práva postižených, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová už zasáhla: „Prosím, pane poslanče a i vás všechny, abyste snížili zvukovou hladinu. Je to tu opravdu k nevydržení! Pokud se spolu chcete bavit, tak odejděte!” Reagovala tím na Váňu i na hluk v sále.
- Z diskuse nad snížením státní podpory stavebnímu spoření: „Vláda se raduje, že ušetří 11 miliard, má z toho radost jako malé děcko. Přestala vnímat pískot píšťalek z ulice“… Váňa nešetřil chválou na to, co vše podle něj stavební spoření zlepšuje, až vyvolal reakci ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). „Pan ministr financí mi napovídá, že zlepšuje potenci. Možná jeho,” uvedl Váňa.

Soňa Marková (KSČM, Náchod)

- V reakci na ministra financí Miroslava Kalouska, který předcházejícím komunistickým řečníkům ve sněmovně zaveršoval jednu „budovatelskou” („Měl bych vám připomenout, že již za tři dny budeme mít výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Jen tedy dál a všichni na svá místa, jen v boj a do práce, jež nelení. Nad námi plane rudá vlajka čistá, toť avantgardní lidské znamení”) Marková ministra pochválila: „Jako bývalá učitelka dějepisu, pane ministře, máte za jedna.”
- Z diskuse nad vládními předlohami: „Je mi líto, že koaliční politici a političky žádné otázky nemají. Je jim všechno jasné, a to je vždycky podezřelé.”

Hana Orgoníková (ČSSD, Hradec Králové)

- Při obstrukcích chtěla, aby se poslanci zabývali třemi peticemi - Zastavme devastaci naší země, Chceme nové volby a za uzákonění přímé volby starostů. Od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) chtěla vědět, kterému požadavku má dát přednost: „Paní předsedkyně, budu mít, mám vyřazovat, anebo mohu rovnou i zařadit body?” Reakce byla rychlá: „Já nevím, jak vám to napsali, vy se musíte rozhodnout, co chcete,” odpověděla Němcová.
- Další střet Orgoníkové s Němcovou na sebe nenechal dlouho čekat - do chvíle, než se Orgoníková šla bez vyzvání opět postavit za řečnický pultík. „Paní poslankyně, není rozprava k tomuto bodu. Nedala jsem vám slovo. Nemůžete mluvit, paní poslankyně,” zvýšila Němcová hlas, aby překonala hluk v sále a bušení do lavic. „Vím, že není rozprava, ale…”zarazila se poslankyně a šla si zpátky sednout.

Jan Chvojka (ČSSD, Chrudim)

- „Vážení přátelé, po mé pravici, vážení přátelé, po mé levici, vážení přátelé, naproti mně, vážení přátelé, za mnou. Jsem tu rád, protože jsou tu samí milí, chytří a krásní lidé, někteří splňují všechny tři podmínky.” …nebo… „Vážení přátelé z ODS, vážení přátelé z TOP 09, vážení přátelé z Věcí veřejných, vážení nezařazení přátelé.” Dva z typických příkladů, jak se poslanci opozice snažili natahovat rozpravu. Kvůli snaze zdržovat se poté Chvojka uchýlil i k četbě diskuse pod internetovým článkem. Katolík Petr Gazdík (TOP 09) vzápětí opozici předal bibli se slovy, aby opozice „konečně předčítala něco rozumného”.

Autor: Kamil Dubský

8.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plavec Jan Micka.

Mužské trio a jedna žena opanovali tři závody

Holičtí během Guláškoštu zvolí nejen Guláš sympatie.

Holičtí během Guláškoštu zvolí nejen Guláš sympatie

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

Podaří se obarvit dostihy? První kvalifikace bude červená

Pardubice - Dostihy jsou nejen sportovní, ale i společenskou událostí. A tak platí i určitá pravidla v odívání a v australském Melbourne dokonce doporučují i barevné dress cody.

Žokej Novák: Pardubická dráha je pro mě TOP

Pardubice - Přesně před rokem kolem cílové podkovy I. kvalifikace na Velkou pardubickou jako první proběhl tehdy jedenáctiletý Kasim. Hnědáka ze stáje Kejzlar vedl Marcel Novák, kterému se při kvalifikačním mítinku podařilo „urvat" hattrick. Bude letošní květnová kvalifikace stejně úspěšná? Zatím má Marcel do letošní sezony dobře nakročeno, na svém kontě má prozatím pět vítězství.

První kolo přihlášek čítá 33 jmen koní

Pardubice - V seznamu přihlášek do 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou se v prvním kole přihlášek objevilo třiatřicet jmen koní. Své zástupce tu mají nejen tuzemské stáje, ale i konkurence ze Slovenska a Francie. Někteří trenéři s přihláškami vyčkávají ještě na zářijový termín. Nový systém přihlášek jim totiž umožňuje dohlásit koně za výrazně nižší poplatek než v minulých letech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies