VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve východních Čechách zatím přibývá obyvatel, baby boom ale už doznívá

Východní Čechy – Na růstu počtu obyvatel celého regionu měl zásluhu pouze Pardubický kraj, sousednímu Hradeckému kraji lidí naopak letos ubývá.

14.9.2010
SDÍLEJ:

Miminka. Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Šimr

Ve východních Čechách přibyly od počátku roku přes čtyři stovky obyvatel. Tentokrát ale nikoliv díky přistěhovalcům ze zahraničí – imigrantů kvůli krizi ubylo, hlavní zásluhu na tom mají nově narozené děti.

V celých východních Čechách se narodilo v prvním pololetí šest tisíc dětí. Po odečtení zemřelých obyvatel tak činil zv. přirozený přírůstek téměř 600 obyvatel. Dalších pět tisíc lidí se sice na východ Čech přistěhovalo, ještě více se jich však odstěhovalo pryč. Sečteno, podtrženo, výsledkem je zmíněný přírůstek čtyř set Východočechů.

Ale to jen díky Pardubickému kraji, který přistěhovalce stále láká – a to včetně zahraničních dělníků z Vietnamu, ukrajiny či Mongolska. Stěhují se sem i obyvatelé Královéhradeckého kraje, a to ve větší míře nežli obráceně.

„Počet obyvatel Pardubického kraje v posledních letech roste, i když stále pomalejším tempem. Na tomto růstu má podíl i přírůstek stěhováním. Postupně ale klesá vliv zahraniční migrace,“ řekla Hedvika Fialová z Českého statistického ú­řadu.

V Královéhradeckém kraji však počet obyvatel kvůli velkému vystěhovávání naopak klesl, podobně jako ve většině ostatních krajů. Celorepublikově sice obyvatel přibylo, ale jen díky několika regionům – vedle Pardubického kraje či Prahy zejména kvůli devítitisícovému nárůstu obyvatelstva středních Čech.

Ubývá migrantů i dětí

Hospodářská krize a nedostatek práce zamával s počty zahraničních migrantů.

Například do Královéhradeckého kraje od ledna do června přišlo z ciziny jen 322 lidí, naopak 614 do zahraničí odešlo. Loni ve stejném období přišlo do kraje 616 cizinců, a předloni dokonce 1434.

Bohužel ale máme za sebou také největší baby boom, tedy vysokou porodnost předchozích let. Pokud se tedy opětovně nezvýší přistěhovalectví ze zahraničí, hrozí, že obyvatel regionu začne ubývat. To ukazuje i graf projekce vývoje obyvatelstva Česka do roku 2065.

„Další období ukážou, jak se bude porodnost dále vyvíjet a jak se projeví faktory, jako je snížení mateřské,“ řekl svitavský demograf Petr Dědič.

Očekávaná struktura přírůstku obyvatel do roku 2065
14.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení