VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení kraje má k terminálu připomínky. Má být levnější

Pardubice – Jedni hovoří o naprosté nezbytnosti, druzí se obávají rizikové investice. Tak by se dal ve stručnosti shrnout rozdíl v postojích vedení města Pardubice a Pardubického kraje ke stavbě nového terminálu pardubického letiště.

19.1.2016 1
SDÍLEJ:

Návrh vzhledu nového terminálu na pardubickém letišti.Foto: EBA

Výstavba nového terminálu je podle pardubických radních prvním krokem a důležitou pobídkou při navazování spolupráce s dopravci.

„Již v roce 2008, kdy byl zprovozněn terminál vybudovaný z bývalé vojenské jídelny, se jasně hovořilo o tom, že jde o provizorní řešení a rozvoj letiště se neobejde bez nové odbavovací haly. O čtyři roky později, když se na letišti budovalo nové technické zázemí, byla odbavovací hala akcionáři vnímána jako logické pokračování modernizace letiště. Když v roce 2014 akcionáři rozhodli o výstavbě nového terminálu, bylo to tedy naprosto logické a pragmatické rozhodnutí," prohlásil náměstek primátora Jan Řehounek, zastupující v představenstvu společnosti EBA majoritního vlastníka – město Pardubice.

Naprostá nutnost

Výstavbu terminálů vnímá nejen Řehounek jako naprostou nutnost. Pokud by nyní v Pardubicích přistála dvě dopravní letadla, současná hala nebude schopná pojmout cestující z těchto letů.

„Pokud nechceme zahodit potenciál, který má letiště nejen pro město, ale pro celý region, musíme udělat vše pro výstavbu terminálu. Proto také představenstvo společnosti v závěru loňského roku rozhodlo o vypsání výběrového řízení na dodavatele stavby terminálu s tím, že stavbu je třeba zahájit co nejrychleji," dodal náměstek primátora.

Nový terminál by mohl stát až 300 milionů korun a krajští politici projekt s ohledem na špatné výsledky letiště v posledním roce považují za ekonomicky riskantní. Náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek proto požaduje zlevnění stavby.

Zastavit tendr

Dušek navrhuje současné výběrové řízení zastavit, projekt přepracovat a snížit horní hranici ceny. Chystá se další jednání rad města a kraje. A na něm může být pořádně dusno, protože náměstek hejtmana zmínil možnost, že kraj může v extrémním případě i odejít ze společnosti EBA.

„Zřejmě by mohla být na stole otázka, zda má být Pardubický kraj přítěží v rozletu města Pardubice a mohlo by přijít řešení, že bychom poskytli městu svůj podíl, ať se pak rozhoduje bez jakýchkoliv omezení a ať tam klidně proinvestuje celé miliardy," řekl Jaromír Dušek.

Ten si nedávno prohlédl například letiště v Popradu a je přesvědčen, že se plnohodnotné letiště dá postavit za významně méně peněz než současných 300 milionů korun. Nutnost výstavby nového terminálu přitom ale nezpochybňuje.
Předsedovi představenstva společnosti EBA a pardubickému zastupiteli Pavlu Svobodovi se ovšem plán výrazných úspor na stavbě terminálu nelíbí.

„Byl bych nerad, kdybychom hledali úsporu za každou cenu a neviděli, že v horizontu několika desítek let uděláme za několikamilionovou úsporu miliardové škody," podotkl Pavel Svoboda.
Poukazuje i na to, že přepracování stávajícího projektu by mohlo výstavbu až o několik let zdržet.

Autor: Lukáš Dubský, ČTK

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení