VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes Pardubicko se přehnaly živly

Pardubicko - Vítr, který se přehnal nad celou republikou, se nevyhnul ani Pardubicku

1.3.2008
SDÍLEJ:

Spadlý akát do podjezdu na S. K. Neumanna v PardubicíchFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Informace od pardubických hasičů zatím nejsou k dispozici.

"Máme tu frontu hlášených případů a nestíháme," řekl operační důstojník pardubických hasičů. Samotný vítr ale v Pardubicích nenapáchal větší škody. Hůř jsou na tom okolní obce.

Policie v současné době varuje před dvojicí silničních uzavírek.

"První je na silnici mezi Horním Jelením a Borohrádkem, leží tam popadané stromy. Druhé je mezi Pardubicemi a Čívicemi. Přes silnici tam leží spadané elektrické vedení," uvedl v sobotu krátce před čtvrt na tři operační důstojník pardubické policie.

"Celkem policie do čtrnácti hodin v sobotu zaznamenala kolem čtyřiceti oznámení v souvislosti s větrem a jeho následky. Naštěstí se všechno obešlo bez zranění. Většinu oznámení na linku 158 tvořily popadané stromy, poškozené střechy a poničená vozidla. Rovněž policisté řešili ve spolupráci s hasiči několik silničních uzavírek," uvedla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová

Ani policistům se vichřice nevyhnula. Poblíž Mělic došlo k poškození jejich služebního vozidla. "Na vozidlo policistů, vyšetřujících dopravní nehodu, spadla ulomená větev. Odneslo to naštěstí jen přední sklo," uvedla Vavřinová.

"V souvislosti s extrémním větrem a nebezpečím povodní jsou o situaci v Pardubickém kraji průběžně informování hejtman a předseda bezpečnostní rady Ivo Toman, vicehejtman a místopředseda Roman Línek a místopředseda krajské povodňové komise Petr Šilar. Zatim vše hasiči spolu s energetiky zvládají, je důležité ale nepodceňovat varování," uvádí k aktuální situaci Kateřina Nohavová, tisková mluvčí Pardubického kraje.

Vítr bral střechy a vyvracel stromy

Silný vítr foukal po celou noc z pátku na sobotu, kolem desáté hodiny sobotní se však nebe nad Pardubickem zatáhlo tmavým mrakem a spustila se průtrž deště s ledovými kroupami. Přeháňky byly doprovázeny nárazovým větrem a hřměním. Když bouřka po zhruba pěti až deseti minutách přešla, zanechala po sobě na mnoha místech spoušť. Od pokácených stromů až po odnesené střechy domů.
Své by o škodách mohli povídat v Ostřešanech. „Půjdou určitě do statisíců,“ odhadoval po prvotním ohledání poškozeného majetku starosta obce Josef Vodrážka. Přímo na návsi padl k zemi vzrostlý smrt a zablokoval jednu silnici. Stalo se tak nedaleko pomníku padlým ve světové válce s postavou umírajícího vojáka, těžký kmen však dopadl jiným směrem a socha poničena nebyla. Oči pro pláč však mohou mít o zhruba tři sta metrů dále, a to na fotbalovém hřišti. Větrný živel doslova urval střechu z klubovny zdejšího fotbalového klubu AFK Ostřešany, který byl před nedávnem rekonstruován. Trosky střechy přeletěly přilehlou silnici vedoucí na Pardubice a skončily rozmetány po širokém prostoru volného prostranství na druhé straně silničního tahu. Letící krovy s krytinou přitom zřejmě přerazily železobetonový sloup veřejného osvětlení. O tom, že vítr byl velmi silný, svědčí i o metr posunut kovová stavební buňka se dvěma okny. Jedním rohem povalila plot sportovního areálu, v silnici, kde každou chvíli projede motorové vozidlo, ale naštěstí neskončila. Po travnatém hřišti se válely tašky z další budovy, v níž mají fotbalisté zázemí, na jný stánek spadla letitá vrba. „To je na zbourání,“ nechal se slyšet provozovatel klubovny, který na místě obhlížel škody a již si domlouval návštěvu pojišťovacího agenta. Nejen že totiž vítr zcela kompletně odnesl její střechu, přitom ale byly zároveň narušeny zdi klubovny, což dokládaly i velké trhliny ve zdivu. Pod širým nebem se ocitla zvuková aparatura a celé vybavení klubovny, pro jehož převoz na bezpečné místo začali někteří obyvatelé Ostřešan organizovat záchrannou operaci. Podle starosty Josefa Vodrážky bylo v Ostřešanech poničeno hned několik střech, a to i u zcela nových rodinných domků.

Rovněž v Sezemicích si sobotní dopolední vítr zařádil. Vyvrátil několik starých lip uprostřed městečka a povalil plot fotbalového hřiště. Z nové radnice popadali na několika místech střešní tašky. V Sezemicích se brzy pustili od odstraňování škod dobrovolní hasiči s technikou. Na soukromém dvoře zvedali jeřábem velký smrk, který se zřítil na ložné plochy dvou vedle sebe zaparkovaných nákladních vozidel. Do stejné zahrady dokonce vlétl celý přístřešek z autobusové zastávky, z něhož pak zbyla jen hromada plechu. Billboardy opodál větrné poryvy hravě povalily k zemi.

Trolejbusy nejezdí

V Pardubicích zhruba jednu hodinu nešel elektrický proud, na některých místech opakovaně a déle, například na Slovanech a Dubině. Lidem výpadek zkomplikoval život v obchodech či při placení bankovními kartami. Dopravní podnik města Pardubic přišel o tři měnírny, a tak se dopravce rozhodl kolem 13. hodiny trolejbusy nahradit autobusy. „Museli jsme trolejovou dopravu úplně zrušit, vozy popojely kilometr a zase stály,“ uvedl mluvčí podniku Martin Hodný. Zda se trolejbusová doprava opět rozjede v neděli, se teprve ukáže. Pokácené stromy zasáhly i do chodu některých linek. Na trasách linek Číslo 14 a 15, které vedou přes lesík mezi Svítkovem a Starými Čívicemi, popadaly stromy, zpřetrhaly vedení vysokého proudu a zablokovaly dopravu. „Museli jsme provést změnu trasování, také do Starého Mateřova se nejezdilo přes Staré Čívice, ale přes Dražkovice,“ popsal mimořádnou situaci Martin Hodný.

V Pardubickém kraji byly kvůli orkánu uzavřeny některé silnice

Poblíž Podboru ve směru na Bořice u Hrochova Týnce na Chrudimsku spadlo na silnici vedení vysokého napětí, silnice byla uzavřena.uzavírka potrvá nejspíš až do neděl.e Stejná situace je na silnici mezi Tantenicí a Strážnou na Orlickoústecku, tu však hasiči zprovozní podle předpokladů ještě dnes večer.Krátkodobě neprůjezdných silnic jsou však v kraji desítky. Řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti, cesty místy přehradily popadané stromy. Nebezpečné jsou ale i silnice na otevřených pláních, kde hrozí silný nárazový vítr. (Petr Doubrava, Jiří Sejkora, Kamil Dubský)

Sledujte naše zpravodajství dál - připravujeme pro vás další informace. Můžete se s námi i podílet na zpravodajství a zasílat vlastní fotografie, videa nebo své postřehy o následcích vichřice na Pardubicku na e-mailovou adresu jiri.sejkora@denik.cz

Autor: Redakce

1.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení