VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojáci z Pardubic vypravili karavanu až do Švédska

Pardubice - Ze severu přivezly vojenské náklaďáky unikátní vojenskou techniku z dob první republiky.

29.7.2015
SDÍLEJ:

Historické unikáty převáželi ze Švédska pardubičtí vojáci. Na cestě strávili přes týden a nákladní vozidla urazila přes čtyři tisíce kilometrů. Foto: 14. pluk logistické podpory Pardubice

Cestovní rekord má za sebou kolona nákladních vozidel pardubických vojáků. Z Pardubic do Prahy, do Švédska a zpět, tedy přes čtyři tisíce kilometrů. Z České republiky do Švédska a zpět převážela muzejní exponáty – vojenskou techniku.

Nejdelší jízda

„Je to nejdelší trasa, kterou jsme ujeli směrem na sever. Podobné zkušenosti máme i jižním směrem z doby, kdy se vezla technika do Kosova," sdělil Deníku vrchní praporčík 14. pluku logistické podpory Karel Furiš.

„V každém vozidle byli dva řidiči, aby se minimalizovaly přestávky. Jeli s technikou, která možná už není nejnovější, ale cestou nenastal ani jeden technický problém, což nás samozřejmě velmi těší," uvedl velitel 14. pluku Stanislav Hudeček.

Roky příprav

Výměna, kterou zařizoval Vojenský historický ústav v Lešanech, byla do jisté míry unikátní. Česká republika díky ní získala sedmnáct cenných exponátů – mimo jiné prvorepubliková protiletadlová děla československé výroby Škoda vzor 1919, samohybný kanón SAV a obrněné vozidlo PBV, obojí na podvozku ČKD, nebo protiletadlová děla Bofors vyráběná ve Švédsku za druhé světové války.

Švédsko na oplátku obdrželo z České republiky šest kusů historické techniky, například obrněné transportéry OT-62 a OT-810 či terénní vozidlo GAZ-71. „Jsou tam kusy techniky, které kdyby se do určité doby neodvezly, tak je tamní muzeum zlikviduje, protože jim to nic neříká. Ale pro naši vojenskou historii mají velký význam. Jsme rádi, že se celá věc podařila i díky přispění našeho pluku," dodal Stanislav Hudeček.

Celá karavana vojenských nákladních aut z Pardubic strávila na cestě osm dní. Co do množství techniky jde také o rekord, a to o největší jednorázové obohacení našich sbírek ze zahraničních zdrojů.

Uvidíte v Lešanech

S novými exponáty se budou moct návštěvníci seznámit například v muzeu v Lešanech v sobotu 29. srpna.

Autor: Jiří Sejkora

29.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení