Neuplynul ještě ani týden, kdy byla v podzemí tvrze Hůrka představena první stálá expozice věnovaná památce československých parašutistů za 2. světové války, a Králičtí jsou znovu hodně vidět. Největší pevnostní komplex v republice se mohutně nadechuje do letošní turistické sezony a v předposlední červnový den přišli jeho opatrovatelé s ještě těžším kalibrem pro návštěvníky města pod Sněžníkem. Poblíž pěchotního srubu U Cihelny totiž otevřeli nejmodernější vojenské muzeum v celé republice za téměř 80 milionů korun. Zatímco pozvaným hostům se novotou zářící areál představil v úterý, zájemcům z řad veřejnosti je přístupný ode dneška.

O spolupráci, která klapla

Vojenské muzeum Králíky představuje ukázkový příklad spolupráce skupiny odhodlaných dobrovolníků, vedení města a potřebné podpory krajského vedení. Bez ní by těžko „přitekla“ do pětitisícového města více než sedmdesátimilionová dotace z evropských fondů, představující dominantní část investic. Jak ale připomněl v úterním projevu předseda Společnosti přátel čs. opevnění Martin Ráboň, myšlenka, se kterou začali koketovat fandové bunkrů a vojenské historie před dvanácti lety, neměla vždy lehký život. Zatímco za starostování Antona Zimy se těšili značné podpoře, další čtyři roky neměli naopak v Králíkách na růžích ustláno. Současné vedení v čele se starostkou Janou Ponocnou ale vyšlo iniciativě opět vstříc a finančně i organizačně ji podpořilo. Modernizace provizorního muzea v prostoru bývalého kravína začala loni v září a stihla se dokončit přesně před začátkem hlavní turistické sezony.

Dokončení generální rekonstrukce muzea před začátkem letní sezony je dobrá zpráva pro všechny fanoušky vojenské historie, protože v Králíkách mají minimálně na víkend o zábavu postaráno.

„Týden po kolaudaci si mohou prohlédnout nejen stavbu, ale i základní expozici,“ podotkla ještě před otevřením Jana Ponocná a poděkovala rovněž dodavatelské firmě a skupině neúnavných dobrovolníků. „I přes nepříznivé klimatické podmínky našeho regionu a letošní zimy zvlášť se podařilo dodavatelské firmě dokončit stavbu v plánovaném termínu,“ dodala první žena Králík.

Pásku stříhaly dcery generálů

Slavnostní otevření muzea, které se nemohlo obejít bez čestné salvy, pojali Králičtí opět s příchutí historie. Zatímco výstavu „S padákem nad hlavou“ ozdobili svou účastí jedni z posledních žijících druhoválečných parašutistů Jaroslav Klemeš a Božena Ivanová, pásku před Vojenským muzeem Králíky stříhaly dcery slavných československých generálů a členů protinacistického odboje. Zatímco otcem Marie Žižkové byl armádní generál Ludvík Krejčí, Jarmila Fialová pochází z rodiny brigádního generála Bohuslava Fialy. Zajímavostí je, že obě ženy nepřijely do Králík poprvé.

„Před deseti roky, v srpnu 2000, kdy jsme muzeum otvírali, stříhaly pásku právě tyto dvě úžasné dámy. Jsem velmi rád a je to úžasné, že pásku budou stříhat i nyní a posunou nás tak do další etapy,“ řekl Deníku viditelně spokojený Marek Bartoš, ředitel Vojenského muzea Králíky a zároveň jeho projektant. Muž, kterému se otevřením moderního stánku československé vojenské historie splnil celoživotní sen, dobře ví, že jeho provozovatele čeká ještě hromada práce. Těžkou hlavu z toho ovšem nemá. „Expozici se nám podařilo vybudovat během měsíce maximálního nasazení. Je to základ, vše ještě není doladěné. Vytkli jsme si nesnadný cíl, a to vybudovat stálou expozici československé armády od legionářů až po současnost,“ spřádal už plány do dalších let.

Zapomínat se rozhodně nesmí

Jak vypadal první den Vojenského muzea Králíky, jenž předcházel dnešnímu ostrému startu? Zajímavě. Výstavní halou o rozloze více než tři tisíce čtverečních metrů se toulali pozvaní hosté, které neúnavně zásoboval odborným výkladem Martin Ráboň. Poučení o naší vojenské historii si tak odnesli třeba senátorka Ludmila Müllerová, starostové okolních měst Petr Fiala, Martin Košťál a Jiří Dytrt či nově zvolení poslanci Jan Čechlovský a Jiří Skalický. Návštěvu muzea si pochvaloval také hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, jenž má coby vystudovaný učitel dějepisu k problematice předválečných českých dějin stále blízko. „U této příležitosti bychom měli vzpomenout našich předků. Byla to neuvěřitelná doba, kdy byl český národ ochoten svou vlast bránit. Odpouštět je nutné, ale zapomínat se nesmí,“ připomněl skutečnost, kterou by mělo napomoci naplnit nově otevřené muzeum.

Jan Pokorný