VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby za totality byly bez alkoholu

Východní Čechy - Komunisté měli tenkrát vítězství zaručené.

15.10.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Už přes dvacet let chodíme volit svobodně, v dobách hluboké totality bylo všechno jinak. Zavzpomínali jsme spolu s politologem Janem Outlým z Univerzity Hradec Králové.

V čem jsou dnešní volby odlišné od těch z období socialismu?
Fakticky jsou dnes volby zcela odlišné. Nejde jen o to, že jsou demokratické a voliči svým hlasováním skutečně mohou ovlivnit rozhodování radnic, ale také o to, že i tyto „druhořadé volby“ do určité míry ovlivňují celostátní politiku, vyvažují pozice stran, dávají jim zpětnou vazbu.

Jaký byl průběh voleb před rokem 1989?
Politická moc před rokem 1989 byla v době konání voleb vždy poněkud nervózní, protože volby představovaly pro demokratickou opozici mimořádnou možnost poukázat na formálnost a zbytečnost celého procesu. Obavy však komunistické vedení mělo i z projevů „běžných“ občanů, mnozí si patrně ještě pamatují, že o volbách bylo třeba preventivně zakázáno nalévat alkohol.

Existovalo něco podobného jako předvolební kampaň?
Ano, ale propaganda byla v době komunismu všudypřítomná a trvalá, takže nějaká zvláštní předvolební masáž se nekonala.

Kolik politických stran ve volbách kandidovalo? Jaké byly jejich volební výsledky?
V české části federace byly povoleny tři strany - vedle KSČ ještě socialistická strana a lidovci. Všechny ale byly sdruženy v permanentní koalici zvané Národní fronta, a v ní hrála dominantní roli KSČ. Volební výsledky byly takové, jak si předem učilo politbyro státostrany.

Jakým způsobem si KSČ zajišťovala volební vítězství?
To je zajímavá otázka. Vedoucí role KSČ byla zakotvena přímo v ústavě, takže hypotetické vítězství jiné strany by vlastně bylo protiústavní.

Jaká byla volební účast před rokem 89´?
To nikdo neví, protože oficiálním údajům se nedá patrně moc věřit. Účast nebyla povinná, ale nepřijít k volbám se rovnalo projevu nedůvěry vůči režimu, a to si většina národa odpustila.

Jaké byly tehdy následky volební neúčasti?
Koncem osmdesátých let už zřejmě o žádné razantní postihy nešlo, režim však znal mnoho nástrojů, jak život neposlušným občanům znepříjemnit. Známé je například odepření výjezdních doložek, pracovní komplikace a podobně.

(kar)

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Ilustrační foto

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Ve stolní hře se pěstuje bambus. Pardubice hostí Takenoko turnaj

Pardubice – Pěstování bambusu v obchodním centru Grand může vypadat jako nesmysl, ale kdo dorazí v sobotu ve 14 hodin do prostor bývalého výstavního hotelu na náměstí Republiky, může se přesvědčit, že se pěstovat bambus bude – byť jen ve stolní hře Takenoko.

Tenisové příběhy končily v hale

Pardubice – Splněný sen, neskutečný a těžko popsatelný pocit… I taková slova jste mohli slyšet od nových mistrů České republiky v kategorii staršího dorostu, kteří vyhráli devadesátý ročník Pardubické juniorky. Ne tradičně na centrálním kurtu, ale ve vedlejší hale, kam se finálové zápasy kvůli dešti přesunuly. 

Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější

Pardubice – Pardubická onkologie patří mezi nejvytíženější onkologická centra v republice. Ukázala to data zdravotních pojišťoven z roku 2015, kdy Komplexním onkologickým centrem Pardubického kraje, které tvoří Nemocnice Pardubického kraje a Onkologické a radiologické centrum Multiscan Pardubice, prošlo více než 8100 pacientů. 

Makrlík již postává těsně přede dveřmi do desítky

Pardubice – Finále na turnaji extratřídy. Crossmintonista Petr Makrlík nakonec bral na turnaji kategorie 500 stříbro.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení