VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výbuch univerzity nenastal. Anonym už teď dluží miliony

Pardubice - Hrozba trhavinou pominula. Dvoudenní manévry kolem anonymní hrozby skončily.

30.9.2014 1
SDÍLEJ:

Ředitel správy kolejí pardubické univerzity Pavel Ďurovec odstraňuje policejní pečetě na dveřích kolejí pardubické univerzity. Poplach kvůli bombě skončil.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Desítky policistů nasazených několik dní, pyrotechnický průzkum stovek místností, dopravní opatření, paralyzovaná činnost Univerzity Pardubice na několik dní. To vše bude něco stát, a to by měl zaplatit pachatel, který hrozil vysoké škole výbuchem dvou kilogramů semtexu.

Policie v pondělí i úterý důkladně prohledala objekty univerzity v Pardubicích, Doubravicích, Černé za Bory, Praze, České Třebové i Litomyšli, kde všude potenciální výbuch hrozil.

Vysokoškolské koleje museli v úterý z bezpečnostních důvodů opustit také studenti, kteří se na ně mohli vrátit až po patnácté hodině.

Bezpečnostní opatření zahrnovalo také uzavírku ulice Studentská. Jak se ale odpoledne ukázalo, hrozba výbušninou byla planá výhrůžka.

Dvě stě studentů

Z kolejí muselo nuceně odejít na dvě stovky studentů.

„Šlo asi o sto padesát zahraničních studentů, většinou z programů Erasmus. Zhruba padesát studentů už bylo domácích. Opatření rektora se zrušením výuky a odložením nástupu k ubytování na koleje v tomto určitě pomohlo, jinak by tu byl asi daleko větší zmatek," řekl Pavel Ďurovec, ředitel správy kolejí pardubické univerzity.

Vyloženě špatný pocit si z Pardubic odváží například výprava italských středoškoláků, kteří se na pardubické univerzitě ubytovali před vypuknutím problémů s podezřením na smrtící vir ebola a na závěr jejich pobytu zase přišla hrozba výbuchem.
„Spalo se nám dobře. Spíše než že to někdo myslí vážně, to byl hloupý vtip," svěřili se s pocity studenti ze Slovenska, kteří ráno museli opustit ubytování na kolejích.

Místo nich nastoupili do pokojů studentů policisté z krajské pořádkové jednotky, kteří měli za úkol celý objekt zkontrolovat a zajistit.

Škody v milionech

Zásah policie a celé bezpečnostní opatření skončilo s patnáctou hodinou. Výbuch nenastal. Ale to neznamená, že končí vyšetřování a sčítání nákladů na celou planou operaci.

„Náklady na celé opatření policie zatím nesčítá. Prioritou pro nás bylo zajištění bezpečnosti občanů. Samozřejmě, že nasazení policistů a dalších prostředků by šlo nějakým způsobem vyčíslit, ale v této chvíli je pro nás prioritou nalezení a dopadení pachatele, který oznámení zaslal," uvedla mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

Anonym se v případě dopadení má na co těšit. Podle platného práva by to mohlo být až osm let za mřížemi.
„V současné době věc kvalifikujeme jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Za takový skutek hrozí případnému pachateli trest v rozmezí pěti až osmi let odnětí svobody," dodala Jitka Vavřinová.

Škody, které Univerzitě Pardubice vznikly, dosáhnou zřejmě částky kolem jednoho milionu korun. Policie své náklady zatím nevyčíslila, ale i zde půjde kvůli nasazení sil a prostředků o částky minimálně podobné.

Univerzita: Milion

„Určitě se budeme snažit škody vyčíslit. V některých případech to bude jednoduché, v jiných naopak o něco složitější. Záleží rovněž na komunikaci s externími firmami, protože například v současné době realizujeme na univerzitě dvě investiční akce. Jedna je asi za osmdesát milionů korun, druhá za dvacet milionů korun. Tyto práce musely být také přerušeny," uvedl rektor univerzity Miroslav Ludwig.

„Jsou i věci, které souvisely s tím, že lidé nepracovali, pro překážku na straně zaměstnavatele a těm samozřejmě budeme muset vyplatit mzdu. Těch položek bude celá řada a myslím, že se budeme blížit k jednomu milionu korun, ale to je opravdu jenom odhad. Zcela jistě budeme tuto částku vymáhat po pachateli, když jej policie dopadne. Z naší strany musím vyzdvihnout, že spolupráce s policií byla skvělá a hodnotíme ji velmi kladně," dodal Miroslav Ludwig.

Autor:

30.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Studánka se chce do dvou let vrátit do ŽBL

setkání majitelů zahradních, parkových a modelových železnic.

Víkend v Rosicích: v zahradě železnice a na kolejích Hurvínek

Pardubickou Dubinu protne cyklostezka. Povede napříč sídlištěm

Pardubice – Ve městě přibude cyklostezka, protne jedno z největších pardubických sídlišť. „Město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby cyklostezky, která povede centrální osou sídliště Dubina, severovýchod – jihovýchod,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Pardubic Iveta Koubková.

Házenkářský memoriál večer vystřídá posvícenská zábava

Opatovice nad Labem – Opatovický oddíl národní házené pořádá na svém hřišti v sobotu již 35. ročník memoriálu Jaroslava Dostála a Karla Dvořáka. Klání začíná v 8:30 hodin. 

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Hasiči v Dolním Jelení oslaví 95 let od založení sboru

Dolní Jelení - Dorazí také Návštěvníci a výhled bude z jeřábu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení