Zvítězil plagiát?

Pražská firma Medicton Group ho teď osočila, že vyhrál s plagiátem.
Filip Naiser z litomyšlského gymnázia v soutěži mladých talentů v oblasti vědy uspěl s programem, co má pomoci psát na počítači lidem, kteří kvůli postižení nemohou klasicky použít ruce. Klávesnice se obsluhuje pomocí pohybů očních bulv.

„Již sedmnáctiletý student za podpory ředitelky svého gymnázia prohlásil téměř desetiletou práci vědecko-výzkumných pracovníků ČVUT v Praze za svou. V českém prostředí je možné vytvořit plagiát, veřejně jej prohlásit za vlastní vynález a ještě za to být odměněn,“ stěžuje si Martin Dobiáš z firmy, jež má na přístroj licenci.

Zařízení pro obsluhu počítače očima se již několik let komerčně používá. Škola však Filipa hájí, že on na něj přišel vlastní metodou, navíc mnohem levněji.

„Že jde o plagiát, to je velká lež. Filip žádné patenty neporušil. Program vyvinul odlišnou metodou. Není přece tak hloupý, aby okopíroval cizí projekt z internetu,“ hájí Filipa učitelka z gymnázia, která nechtěla být jmenována.

Za vším je prý černé svědomí firmy, která má na přístroj licenci. „Po vítězství Filipa Naisera se jim zákazníci začali ozývat, jak je možné, že mladý student program dokázal vymyslet čtyřicetkrát levněji,“ podotýká učitelka.

Potrefená husa

„Cílem studentské soutěže není v žádném případě konkurovat komerčním firmám. Děti se svým projektům věnují ve volném čase a výtka společnosti, která má na přístroj licenci, je absurdní. Z jejich strany zřejmě není všechno v pořádku. V tomto případě se potrefená husa sama ozvala,“ myslí si pořadatel soutěže Stanislav Medřický.

Stížnost firmy směřuje i k pořadatelům soutěže, kteří nebyli schopni plagiát včas odhalit. „Zarážejícím faktem je, že odborná komise, která hodnotila přihlášený projekt z hlediska tvůrčího přínosu, neodhalila plagiátorství a projekt ocenila prvním místem. Toto neprofesionální jednání ze strany školy a organizátorů soutěže způsobilo přesvědčení studenta, že je skutečným vynálezcem,“ uvádí Martin Dobiáš z firmy, jež se cítí být poškozena.

„Je mi opravdu líto, že firma takto na Filipa zaútočila. Studenti se snaží něco užitečného dělat a nakonec se to otočí proti nim,“ říká učitelka litomyšlského gymnázia.

Souhlasí s ní i pořadatel soutěže Stanislav Medřický. „To by se potom studenti nesměli zabývat vůbec ničím, aby je náhodou někdo nenařknul z plagiátorství. Vždyť ani nejsou plnoletí, nevymýšlí své projekty, aby z toho měli zisk. Připomínka firmy je nesmyslná,“ dodává Medřický.

Pavla Svítková