VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Lucemburku se pardubický student vrátil se stříbrnou medailí

Pardubice/Lucemburk – Se stříbrnou medailí se z mezinárodní soutěže v Lucemburku vrátil student pardubického Gymnázia Dašická Jiří Etrych.

16.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Projekt EUSO (European Union Science Olympiad) je mezinárodní týmová soutěž pro mladé vědce do sedmnácti let ze zemí Evropské unie. Do lucemburského hlavního města letos odjeli dva tříčlenné týmy z České republiky, které byly složené z biologa, fyzika a chemika.

„Dva tříčlenné týmy byly vybrány na soustředění tři týdny před soutěží. Na to bylo pozváno 18 nejúspěšnějších řešitelů předmětových olympiád, v mém případě tedy chemie. Všichni jsme tam prošli teoretickou i praktickou přípravou a na základě dalších testů bylo vybráno definitivních šest účastníků soutěže," vysvětlil Jiří Etrych.
A jak soutěžní klání v Lucemburku vypadalo?

„Museli jsme řešit dva soutěžní úkoly, já měl tedy na starost v obou případech chemickou část, která v prvním testu zaměřeném na křemík spočívala ve stanovení oxidu křemičitého ve vodě pomocí spektrofotometru. Ve druhém zadání jsem se zabýval analýzou vzorku bioplynu a určováním některých parametrů substrátu, ze kterého se bioplyn vyrábí," prozradil pardubický student.
Nakonec tým, jehož členem byl i Jiří Etrych, obsadil 16. místo ze 44 zúčastněných oddílů a obdržel s tím spojenou stříbrnou medaili. Velkou pochvalu si podle pardubického gymnazisty zaslouží pořadatelé mezinárodní soutěže.

„Velkovévodství pojalo celou akci vskutku svědomitě a mělo tedy vše dokonale organizačně připraveno. Úžasná byla však atmosféra soutěže, pro většinu přítomných totiž nebylo hlavním cílem soupeření, ale naopak navazování kontaktů a přátelství napříč evropskými národy. Pro mne osobně to byla šance poznat mnoho úžasných a zajímavých lidí. Naštěstí již dnes není problém udržovat díky internetu kontakt i na velké vzdálenosti," nechal se slyšet Jiří Etrych.

Energetický audit

EUSO ale není první soutěží, které se student Gymnázia Dašická účastní. Nejčastěji soutěží v různých předmětových olympiádách.
„Letos ale se dvěma spolužáky pracujeme na energetickém auditu školy a postavili jsme i autonomního robota do soutěže RoboRave. Naše škola vychází velmi vstříc různým zájmovým aktivitám a nikdy jsem tak neměl potíže třeba kvůli absenci. Když třeba potřebuji nějakou hodinu v laboratoři navíc, není to problém. A někteří učitelé věnují právě přípravám na olympiády spoustu vlastního času," pochvaluje si spolupráci se školou Jiří Etrych.

Autor: Redakce

16.4.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení