VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Prahy odjížděly mezi tanky

Pardubice - Vzpomínka Marie Stejskalové, jedné z čtenářek, na srpnovou okupaci v roce 1968.

23.8.2008
SDÍLEJ:

Události srpna 1968 objektivem Josefa Kuty.Foto: Josef Kuta

Moje vzpomínky na rok 1968? V roce 1968 jsem zde měla - tehdy jako čerstvá maturantka - návštěvu z Velké Británie. Byly tu 3 dívky, se kterými jsem strávila 14 dní dovolené - Seč, Kutná Hora, Pardubice… Starala jsem se o ně spolu se svým profesorem angličtiny. Dne 20. srpna jsme všichni jeli do Prahy. Zaplatili jsme jim pobyt na vysokoškolské koleji, šli koupit lístky do Laterny magiky. Já jsem se večer vrátila domů s tím, že do Prahy pojedu až ve čtvrtek a pak společně v pátek odjedeme vlakem přes Paříž do Londýna. V půl 5 ráno mne vzbudil otec a řekl mi, co se stalo. Do Prahy mne rodiče nepustili. Snažila jsem se dovolat na kolej, posílala telegramy, čekala na nádraží, zda se nevrátí. Byly to strašné chvíle. Nic jsem o nich ani o panu profesorovi nevěděla. Pan profesor se ozval v pátek s tím, že děvčata odjela prvním vlakem, který byl z Prahy vypraven a to přes Vídeň. Za 14 dní jsem dostala dopis s výstřižky, jak se tři dívky vrátily z okupovaného Československa. Já jsem do Anglie odjela až koncem října 1968. Vyprávěly mi, jaké to v Praze bylo. Jely několikrát na britskou ambasádu. Za taxiky zaplatily všechny peníze. Všude byly tanky, střílelo se.

Když jsme byly v Londýně, tak na ulici ve vývěsce byl plakát p. Dubčeka a naše vlajka. Bylo to velice povzbuzující. Když jsem se po 14ti dnech vracela netušila jsem, že tady budou okupační vojska tolik let a jaký to pro nás všechny bude mít dopad.

(Zaslala Marie Stejskalová)

23.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní přebor: Přelovice otrávily Sezemicím posvícenské hody

Čtyřikrát museli za jediný den museli strážníci uklidňovat mladého muže pod vlivem omamných látek.

Feťáka krotili strážníci čtyřikrát za jediný den

Přelouč obrátila kormidlo na svojí stranu, Bohdanečtí rozhodli v závěru

Pardubice - Křest nového hřiště v Přelouči se vydařil. Krajské fotbalové soutěže se o víkendu hrály i na dalších trávnících.

Na Univerzitu Pardubice nastoupily děti

Pardubice – Na Univerzitu Pardubice (UPCE) včera nastoupili žáci základních a středních škol. Začal totiž týden, kdy mají jako studenti „dětské univerzity“ možnost si vyzkoušet pro ně netraditní aktivity na pěti fakultách univerzity. 

Krajský přebor: Holice zvládly přestřelku

Pardubice - Zápasy druhého kola pokračoval o víkendu krajský fotbalový přebor.

Sportovní park se za rok vrátí do Pardubic

Pardubice – Sportovní park Pardubice úspěšně navázal na loňský Olympijský park Pardubice, podle předběžných výpočtů ho navštívilo 105 tisíc lidí. „Jsme rádi, že jsme projekt letos opakovali, počítáme s ním i příští rok,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení