VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z valů je chráněná lokalita

Pardubice - Mezi evropsky ceněné přírodní lokality byly valy zařazené díky vzácnému broukovi.

2.5.2016
SDÍLEJ:

Jiří Ráček - Podzim na valechFoto: Jiří Ráček

Evropsky ceněnou přírodní lokalitu by člověk očekával spíše někde uprostřed hor. Pardubice budou ovšem takové místo přímo v centru města. Od 1. května jsou totiž mezi evropsky významné lokality evropské soustavy Natura 2000 zařazeny i tři rondely zámeckých valů.

Rozšíří tak už chráněnou lipovou alej vedoucí od Zámku Pardubice směrem k Labi. Soustavy chráněných území vyhlašuje vláda. Proč jsou ceněnou lokalitou právě zámecké valy? Vyskytuje se tam vzácný druh brouka páchníka hnědého.

„Ten žije v dutinách starých stromů. Na zámeckých valech v Pardubicích má tedy ideální podmínky. Lokalita má celkovou rozlohu 3,7 hektaru," vysvětlil zoolog Východočeského muzea v Pardubicích (VČM) Vladimír Lemberk.

Dospělí jedinci se v areálu zámku vyskytují od května do září. Návštěvníci zámeckých valů mohou vzácného brouka spatřit především za teplých letních podvečerů a někdy i přes den, kdy dospělí brouci opouštějí své dutinové úkryty, sluní se a mohou i na krátké vzdálenosti létat.

„Schopnost letu je u něho však jen velmi omezená, páchník uletí maximálně několik desítek metrů. A to je právě spolu s mizením starých dutých stromů v naší krajině důvodem jeho ohrožení – neschopnost se rozšířit na nově vzniklá stanoviště a výrazná ostrůvkovitá omezenost jeho výskytu," dodal Vladimír Lemberk.

Páchník hnědý
Larvy páchníka hnědého (Osmoderma barnabita) se vyvíjí tři až čtyři roky v trouchu v dutinách živých stromů – vrb, dubů, lip, jilmů, ovocných stromů, především v horní a střední části kmene. Živí brouci se vyznačují charakteristickou vůní připomínající juchtovi-nu – odtud pochází jejich české pojmenování.

Autor: Lukáš Dubský, Redakce

2.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dynamo zdolalo podruhé Motor. Tentokrát po obratu

Pohřesovaná Markéta Lohynská

Policie hledá vozidlo a jeho řidičku, která hrozí sebevraždou

Nepoučitelný zloděj, za čokoládu už mu hrozí soud

Pardubice - Krást se nemá. Krást opakovaně už vůbec.

Hádali se tak, až doma nikdo nezůstal

Pardubice - Každý do svého rohu. Žena šla spát k dceři, muž k mamince.

Hledaného poznala hlídka na ulici

Pardubice - Hledaný muž měl smůlu, hlídka strážníků jej poznala na ulici

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení