VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájemců o obchodku je stále dost, počet tříd přesto klesá

Pardubice – Ředitelka Jitka Šírová: Ze základních škol vychází stále méně dětí. Zájem o studium ale je.

3.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Přibližně o pětsetdvacet dětí méně by podle odhadů krajského úřadu Pardubického kraje mělo v příštím roce opustit lavice středních odborných škol s ekonomickým zaměřením.

Úbytek žáků už zaznamenala i Obchodní akademie Pardubice. „Ten útlum jsme pocítili už v loňském roce, kdy jsme otevřeli o jednu třídu méně a v příštím roce by to mělo být ještě o jednu méně. Vloni naši školu opustilo sto dvacet absolventů, v příštím roce by jich mělo být už jen devadesát. Navíc příští rok by mělo přijít ještě další síto v podobě přijímacích zkoušek,“ uvedla ředitelka obchodní akademie Jitka Šírová.

Zájem trvá

Pardubická obchodní akademie si prý ale na nedostatek zájemců o studium rozhodně stěžovat nemůže.
„Zájemců o studium máme dost, i když ze základních škol jich skutečně přichází méně a znát je dlouhodobě i určitý pokles kvality žáků. Dnes je tomu tak, že spousta žáků místo na učiliště míří spíše na studijní obory s maturitou. Dalším důvodem je i to, že většina premiantů ze základních škol odchází na gymnázia a ostatní žáci tak přicházejí o vzory,“ sdělila Šírová.

Úbytek žáků by ale i pro školu samotnou mohl znamenat existenční problémy. Školy jsou dotovány podle počtu přijatých studentů a tedy i počtu otevřených tříd.

„U nás se zatím problém s klesajícími prostředky v souvislosti s úbytkem žáků podařilo zvládnout, byli jsme na něj dopředu připraveni. Nemohu ale vyloučit to, že když trend úbytku žáků bude pokračovat, že se nám v takovém případě tento problém nevyhne,“ pravila Šírová.

Přilákat studenty by podle záměru kraje měla i prospěchová stipendia.

Pomohou stipendia?

„Nemyslím, že by stipendia ovlivnila nějak výrazně počty zájemců o studium, i kdybychom je u nás mohli přidělovat,“ řekla šéfka obchodní akademie. Ty by měly podle záměrů krajského úřadu zůstat jedinými středními školami, které by měly poskytovat vzdělání ekonomického zaměření. „V současné době o možných způsobech řešení stále jednáme. Závěry budeme prezentovat v příštím týdnu,“ uvedla po včerejším jednání krajských radních mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.

DISKUTUJTE O TÉMATU!

Autor:

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asistent trenéra reprezentace Lubomír Růžička.

Proč Jan Veselý nepřijel? Ale kde jsou ostatní?

Skupina tělesně postižených sportovců.

Financovaní sportu handicapovaných je až trapné

Pernštejnská fortuna pošesté. Na nádvoří zámku zní opět folk

Pardubice – Pardubický zámek ještě dnes i zítra večer rozezvučí melodický folk. Pošesté se zde totiž koná letní hudební festival Pernštejnská fortuna. Včera diváci přišli na zpívajícího právníka Iva Jahelku a legendárního Ivana Hlase.

Zpráva OFS: Jak hlásit výsledky a fakta

Pardubice - Zveřejňujeme oficiální zprávu okresního fotbalového svazu, a to včetně rozlosování a doporučení, jak hlásit výsledky.

Na pardubických Olšinkách bude sraz koček

Pardubice – Prostory ABC klubu na Olšinkách se v sobotu naplní chovateli koček a samozřejmě i jejich chlupatými svěřenci.

Pardubický festival plný jógy ukáže, že má jóga mnoho směrů

Pardubice – Zacvičit si jógu nebo se o ní alespoň něco dozvědět budou moci Pardubáci dnes na letním pardubickém festivalu jógy Surya yoga fest v Centru Kosatec. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení