VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápach z odpadu restaurace? Hygiena: 'My nemusíme nic'

Pardubice - Drsná škola z nečinnosti institucí placených z daní. Problém je třeba ignorovat, nebo přehodit na někoho jiného

7.1.2012 11
SDÍLEJ:

Množství odpadu uskladněné v zadní části restaurace Galera naplnilo velkoobjemový kontejner.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Když jsme začínali s obyčejnou reportáží o podivných praktikách kolem odpadků z restaurační kuchyně, netušili jsme, na jaký narazíme problém.

Vše začalo zdánlivou maličkostí. Dlouhodobým zápachem hnijících potravin na Wernerově nábřeží v Pardubicích. V těsném sousedství pardubické radnice se po celý rok šíří zápach z odpadků. Tento čtvrtek se nám podařilo odhalit jeho původ.

Je jím restaurace Galera, která ukládá odpad do zadního traktu své provozovny v enormním množství. Pytle s odpadem se vrší v místnosti památkově chráněného objektu o rozměrech přibližně 4 krát 6 metrů čtverečních. Hromada odpadu dosahuje do výšky přibližně 1,5 metru.

Tlející hromada

K tomuto zjištění přispěla náhoda. Provozovatel restaurace totiž zahájil úklid a na odpady přistavil velkokapacitní kontejner, na kterém odhadem skončilo 15 až 17 kubických metrů odpadků z kuchyně. Při pokusu o fotodokumentaci této „voňavé“ komnaty přítomní pracovníci urychleně zabouchli dveře a snažili se bránit i dalšímu fotografování.

Na vzniklou situaci jsme se snažili upozornit orgány kompetentní v případném řešení situace. Hromada tlejících a značně zapáchajících zbytků z restaurace uskladněná volně v místnosti domu totiž rozhodně nesplňuje podmínky dané zákonem na ochranu veřejného zdraví.

Jenže začal kolotoč nesmyslných až absurdních odpovědí oslovených úředníků. Pomyslnou první cenu by asi vyhrál hned první oslovený institut – Krajská hygienická stanice v Pardubicích: „My tu jsme akorát od podepisování vyhlášek,“ odvětili nám například na oddělení majícím na starosti odpady.

Odpovědnosti se poté postupně zřekly odbor životního prostředí pardubického magistrátu i živnostenský úřad s poukazem, že odpady snad řeší na krajském úřadě.

Nakonec jsme byli odkázáni na Úřad městského obvodu Pardubice 1. Až tady se po asi dvouhodinovém kolečku začali problémem zabývat. „Z hlediska zákona o odpadech je náš úřad kompetentní tuto věc řešit,“ řekla Iňa Bernardová z Odboru dopravy a životního prostředí Úřadu městského obvodu Pardubice 1.

Festival arogance

Festival arogance ale začal ve chvíli, kdy jsme se znovu pokoušeli kontaktovat krajskou hygienickou stanici, která má dohlížet nad dodržováním zákona o ochraně veřejného zdraví. Ten mimo jiné provozovatelům restaurací stanoví podmínky pro nakládání s odpadem. Odpověď, kterou jsme obdrželi, nás velmi zarazila: „My nemusíme nic!“

Při pokusu o vysvětlení problému jsme narazili i u samotného ředitele této instituce Antonína Vykydala. Ten zpočátku vyslechl, oč se jedná, jenže vzápětí zopakoval to, co jeho sekretářka. Hygienická stanice prý nemusí vůbec nic. „Co mi tu ukazujete, nic nedokazuje. Jak já můžu vědět, co je to za kontejner? Co je to za odpad, nebo odkud pochází?,“ snažil se tvrdit i přesto, že sám majitel restaurace Nenad Petric na místě přiznal, že jde právě o odpad z jeho restaurace.

Na námitky, že jsme chtěli tomuto kličkování předejít tím, že jsme zvali na místo úředníky ve chvíli, kdy se odpad uklízel, reagoval Antonín Vykydal slovy, že kontroly se dělají podle plánu a že se přece úředník nesebere a nepoběží na místo jen tak a že nějaké fotky teď už přece vůbec nic nedokazují.

„Nás to nezajímá“

Jinými slovy – hromada hnijících odpadků z restaurační kuchyně, která nejen podle zákona, ale i zdravého selského rozumu představuje pro okolní obyvatele zdravotní riziko kvůli plísním a výskytu hmyzu a hlodavců, zkrátka v tu chvíli hygieniky nezajímala.

Co je v takovém případě povinnosti a kompetence hygienické stanice, nám pardubický šéf Antonín Vykydal vzkázal jen: „To si najděte na internetu. Na shledanou!“

Pro informaci veřejnosti, hygienické stanice i jejího pana ředitele dodáváme, že na internetu se dá najít nařízení Evropské unie č. 852/2004. To je součástí již zmíněného zákona na ochranu veřejného zdraví, který příslušnou problematiku upravuje.

Vysvětlení této neochoty může být i ve způsobu, jakým prý hygienická stanice kontroly provádí. „Odpad z restaurace musí být uzavřen v nádobě neboli popelnici a ty se od restaurací odváží každý druhý den. Hygienická stanice to má kontrolovat, jenže realita je jiná,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z pardubických restauratérů.

„O takzvaných přepadových kontrolách z hygieny ví každý majitel restaurace týden dopředu. Kontrola nakládání s odpadem je jen formalita. Úředník ji pouze zapíše, aniž by se někam díval,“ dodal restauratér.

Autor:

7.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pardubické letní kino.

V Proseči letní kino ustoupilo počasí

Kolo mu ukradli, ale stopy zlodějů se majitel nepustil

Pardubice – Krádež kola oznámil policistům. K pachatelům se dobrali jak muži zákona, tak sám okradený.

Vnučku na drogách pomohli babičce krotit policisté

Pardubice - Pod vlivem drog řádila ve čtyři ráno.

Bronzový Prskavec vyměnil pádlo za tužku

Pardubice - Sportovní park Pardubice navštívil bronzový medailista Olympijských her v Riu Jiří Prskavec. Kajakář se nejprve oháněl tužkou při rozdávání autogramů. U trenažéru pak rozdával rady začínajícím závodníkům.

Cyklistický závod zavře centrum Chrudimi

Chrudim – V sobotu 19. srpna projede Chrudimí 21. ročník cyklistického závodu Kolo pro život – Manitou Železné hory České spořitelny. Přihlášená už je téměř tisícovka jezdců. Atraktivní podívaná, zejména hromadný sjezd Širokých schodů hned na začátku závodu, však znamená také další dopravní uzavírky pro motoristy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení